Tech hvg.hu 2023. február. 13. 11:35

Lézerrel vakította el egy Fülöp-szigeteki hadihajó legénységét a kínai haditengerészet

A Fülöp-szigetek BRP Malapascua nevű hajója épp utánpótlást szállított a Dél-kínai-tengeren, amikor egy kínai hadihajó kétszer is lézerrel „lőtt rá”, majd veszélyes távolságra közelítette meg azt.

A Fülöp-szigeteki parti őrség szerint a múlt hét folyamán Kína egyik hadihajója lézerfegyverrel célzott a parti őrség hajóján lévő legénység néhány tagjára a Dél-kínai-tengeren. Emellett a kínai hajó veszélyes mértékben, 137 méterre közelítette meg azt.

Az incidensről a parti őrség több felvételt is megosztott a Facebook-oldalán. Ezek egyikén a zöld lézersugarat is látni. A kínai külügyminisztérium a CNN beszámolója szerint hétfőn közölte, hogy a Fülöp-szigeteki hajó „a kínai fél engedélye nélkül behatolt a Renai-zátony vizébe”. Vang Venpin szóvivő szerint Kína a nemzeti és a nemzetközi jogokkal összhangban védte meg szuverenitását, azt azonban nem részletezte, hogy ez pontosan milyen lépéseket jelentett.

Fülöp-szigeteki parti őrség
Fülöp-szigeteki parti őrség

Kína a Dél-kínai-tenger szinte teljes területét magáénak akarja tudni, beleértve egy 100 kis szigetből és zátonyból álló szigetcsoport is. Ezekre azonban részben vagy egészben a Fülöp-szigetek, Malajzia, Brunei és Tajvan is igényt tart.

A Fülöp-szigetek ezt a területet Nyugat-Fülöp-tengernek nevezi. 1999-ben egy utánpótlás szállítására szolgáló hadihajót (BRP Sierra Madre) szándékosan horgonyzott le az egyik sziget közelében, ami azóta is ott áll. Február 6-án a BRP Malapascua a BRP Sierra Madre legénységének szállított utánpótlást, amikor a kínai hadihajó megtámadta.

A parti őrség jelentése szerint Kína kétszer vakította el a Malapascuát, ami a legénységének egy részénél átmeneti látásvesztést okozott.

Fülöp-szigeteki parti őrség

A CNN szerint nem ez az első ilyen incidens. 2022 februárjában a kínai hadsereg egyik hajója egy ausztrál felderítő repülőgépet vakított el Ausztrália északi területe felett, 2019-ben pedig a Dél-kínai-tenger felett történt ilyesmi.

Egy 2018 júniusi jelentés kapcsán amerikai katonai tisztviselők arról beszéltek a CNN-nek, hogy 2017 szeptembere és 2018 júniusa között legalább 20 feltételezett kínai lézeres incidens történt a Csendes-óceán keleti részén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.