Elváltozások széles körét okozhatja az e-cigaretták közben keletkező gőz – mutatott rá egy egereken végzett kísérlet után friss tanulmányában egy amerikai kutatócsoport.
Sokan tekintik kevésbé károsnak az e-cigarettákat hagyományos társaiknál, de egyre több vizsgálat rámutatott, hogy ezek is lehetnek ártalmasak. Sőt. Ebbe a sorba állt be egy új, a Federation of American Societies for Experimental Biology folyóiratban publikált kutatás – ennek eredményei azt emelik ki, hogy az ilyen elektromos cigaretták milyen elváltozásokat okozhatnak a tüdőben.
Tényleg egyre kevésbé menő rágyújtani, vagy valami egészen másról van szó?
Csökken a hagyományos cigarettára gyújtók száma, de a legtöbb esetben a szokás nem vész el, csak átalakul. A jövedéki adó jelentős uniós emelése a hagyományos formában és az új módszerrel dohányzókat is érintheti.
Az egereken végzett vizsgálat során három csoportra osztották az állatokat: kísérleti és két kontrollcsoportra. Ez utóbbiak normál szobai levegőnek és kontrollanyagként használt folyadékgőznek voltak kitéve, a kísérleti egereket pedig a Juul e-cigi „füstjének” tették ki négy hétig, minden nap. Az ezt követő teszteken gyulladás és genetikai károsodás nyomait keresték, hogy megállapítsák a különbségeket a csoportok között.
Az eredmények azt mutatták, hogy a Juul füstjének kitett egerek lényegesen több limfocita és neutrofil granulocita (fehérvérsejt jeleit mutatták az úgynevezett bronchoalveolaris mosófolyadékban. A további vizsgálatok arra is rámutattak, hogy a tüdőben az e-cigaretta molekuláris és sejtes elváltozásokat is okozhatott.
Német kardiológusok: Az e-cigaretta annyira veszélyes, hogy fontolóra kell venni betiltását
Feltárták a kutatók azokat a molekuláris mechanizmusokat, amelyek előidézik az elektromos cigaretta ér-, agy- és tüdőkárosító hatását.
Az egereken végzett kísérletek eredménye ugyan egy az egyben nem fordítható át emberi szervezetre, de annyira mindenképpen, hogy erősíti az e-cigizés körül sokasodó kérdőjeleket, illetve felkiáltójeleket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.