Évente 10 ezer kg szén-dioxid kibocsátását spórolhatja meg Kína annak egyetlen szerelvény üzembe állításával abból a hidrogénvonatból, melyet kifejezetten városi közlekedésre terveztek.
A kínai média beszámolója szerint elkészült a világ első, kifejezetten városi használatra szánt, hidrogénmeghajtással ellátott vonata a Csengtu városában található gyárban – írta meg az Interesting Engineering. A technológiai mérföldkő elésére január 18-án került sor.
A vonat akár 160 km/h-val is képes közlekedni, és állítólag ugyanarra a technológiára építették, mint a Fuxing vonatokat. Ezek a szerelvények 350 km/h-s sebességgel képesek az utasokat szállítani, így ez az egyik leggyorsabb vonat a világon. Kína nagysebességű vasúti hálózatán közlekednek, és ilyet használnak a Peking-Sanghaj és a Peking-Kanton vonalon is.
Az új vonat a kínai források szerint 500 km-t tud megtenni egy nap alatt az akkumulátoraira támaszkodva. Ez évente 10 ezer kg-mal kevesebb szén-dioxid kibocsátását jelenti. A cellákat a vonat tetejére, az áramszedő helyére telepítették, a betankolt hidrogénből pedig elektromos áramot fejleszt a szerelvény. Az egyetlen melléktermékként víz kerül a környezetbe.
1175 km-t tett meg egy tankolással a világ első hidrogénvonata, és közben csak vizet bocsátott ki
A távolsági utazás során egy sorozatgyártású, nem módosított Coradia iLint vonat egyetlen tank hidrogénnel 1175 kilométert tett meg, ráadásul úgy, hogy közben csupán vizet bocsátott ki, üzemeltetési zajszintje pedig rendkívül alacsony volt.
Mivel nem kell áramszedő sem a működéséhez, a vonat olyan síneken is közlekedhet, ahol az elektromos vonatok egyébként nem tudnának. Mindezt úgy, hogy nem kell hozzá semmilyen fejlesztést sem végrehajtani.
Kína egyébként 2025-re 50 ezer hidrogénhajtású járművet szeretne a közlekedésben látni, és évente 100–200 ezer tonna hidrogént állítana elő megújuló energiaforrásból. 2022 júniusáig a hivatalos adatok szerint 270 hidrogéntöltő állomás volt Kína teljes területén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(A kiemelt kép illusztráció. Forrás: Alstom)