A Tel-Avivi Egyetem kutatói egy sivatagi vándorsáska csápjai segítségével egy olyan rendszert építettek, ami nyolc különböző szagot, valamint két szag keverékét is képes felismerni.
A mérnököknek köszönhetően ma már léteznek olyan kamerák és mikrofonok, amelyek jobban látnak, mint az emberi szem, és jobban hallanak, mint az emberi fül. De bármilyen erőfeszítést is tettek eddig az ügy érdekében, nem sikerült olyan szerkezetet építeni, aminek a szaglása felülmúlná az emberét. A kutatók most a természetből merítettek ihletet, és értek el áttörést ezen a téren.
A Biosensor and Bioelectronics folyóiratban megjelent tanulmányban a Tel-Avivi Egyetem mérnökei arról írnak, hogy a közelmúltban olyan robotot hoztak létre, amely néhány szagot 10 ezerszer nagyobb érzékenységgel képes azonosítani, mint néhány, erre a célra létrehozott elektronika.
Az általuk készített egységet bio-hibrid platformként jellemzik, amit emberi nyelven talán úgy lehetne megfogalmazni, hogy egy kiborggal van dolgunk. A megalkotásához egy sivatagi vándorsáska csápjait „vették kölcsön”, ami az elektronikához kapcsolódik. Ez méri a csápok által keltett elektromos jel mennyiségét, amikor szagot észlelnek.
A robotot egy olyan algoritmussal párosították, ami megtanulta, hogy a különböző jelek milyen szagokat jelentenek. Ennek köszönhetően a rendszer már nyolc különböző szagot képes felismerni, többek között a muskátliét, a citromét és a marcipánét, de két szagkeveréket is érzékelni tud.
A tudósok szerint a robotjukat egy napon felhasználhatják drogok és robbanóanyagok keresésére, de egy katasztrófahelyzetben is nagy segítség lehet, ha például gázszivárgás nyomai után kell kutatni.
A sáskák „antennáira” már más kutatók is felfigyeltek. Egy 2022-ben megjelent tudományos publikációban arról lehetett olvasni, hogy egy speciális elektróda segítségével, valamint némi módosítással úgy változtatták meg egy sáska szaglását, hogy az jelezze, ha rákos sejteket érzékel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.