Tech hvg.hu 2023. január. 17. 13:03

Lézerrel lőtték a viharfelhőket, sikerült eltéríteni a villámokat

A svájci kutatók 2022-ben hónapokon át kísérleteztek a Säntis-hegy tetején, hogy teszteljék a lézeres villámhárító rendszerüket.

A tudósoknak most először sikerült lézerrel irányítaniuk a villámlást – derült ki a Nature Photonics című tudományos lap hasábjain közzétett tanulmányból. A kísérletet a svájci hegyekben, heves viharok idején végezték el. A szakemberek szerint mindez megnyitja az utat a lézeres villámhárító-rendszerek kiépítése felé, amit a repülőgépeken, kilövőállásokon vagy a magas épületeknél lehetne alkalmazni.

Aurélien Houard fizikus, a tanulmány egyik szerzője szerint a jelenlegi villámvédelmi rendszerek csupán néhány tíz méteren képesek kivédeni a villámcsapásokat, ám az új megoldásnak köszönhetően ez a hatótávolság néhány száz méterrel tolható ki.

A The Guardian beszámolója szerint évente nagyjából egymilliárd villámcsapás történik a Földön. Ezek olyan erős töltéssel rendelkeznek, hogy akár a 30 ezer Celsius-fokot is elérhetik, ami ötször melegebb, mint a Nap felszíne. A villámcsapások évente több tízmilliárd dolláros kárt okoznak.

Soha ne zuhanyozzon vihar közben - egy fizikus elmagyarázza, miért

A legtöbb ember tisztában van azokkal a szabályokkal, amiket nem szerencsés villámlás idején csinálni. Sokan nem tudják azonban, hogy attól, mert fedett helyen vannak, még ugyanúgy érheti őket baleset.

A svájci kutatók a Säntis-hegyre vitték fel a nagyteljesítményű lézert, amit egy 124 méter magas adótorony közelébe telepítettek. A számítások szerint ebbe évente nagyjából 100 alkalommal csap bele a villám. A szakemberek 2022 júliusa és szeptembere között a viharok során gyors lézerimpulzusokat lőttek ki a viharfelhőkbe, összesen több mint hat órán át.

A műszerek adatai alapján négy, felfelé tartó villámkisülést sikerült irányítani. Az egyetlen villámcsapásra július 21-én került sor, amiről később kiderült, hogy a lézer 50 méteren át vezette a villámot.

Felfelé irányuló villámcsapást vettek videóra, gigantikus töltésű volt

Míg a legtöbb villám nagyjából öt coulomb elektromos töltést hordoz, egy 2018-ban megfigyelt hatvanszor ennyit, 300 coulombot juttatott az ionoszférába.

Mivel a lézer annyira erős, hogy veszélyt jelenthet a pilóták látására, a kísérletek idejére lezárták a légteret.

A szakemberek megjegyzik, hogy a lézerrendszer költsége igen magas, ugyanakkor jóval hatékonyabb lehet, mint az eddigi megoldások, ami pedig dollármilliókat segíthet spórolni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.