A NASA Curiosity nevű járműve épp a marsi Sharp-hegy lejtőin haladt felfelé, amikor egy különös kőzetről készített fotót.
A Marson járőröző Curiosity egy apró, szürke színű kőzetet fotózott le, ami jól láthatóan kitűnik a bolygó barnás-vöröses felszínéből.
Catherine O'Connell-Cooper, a NASA bolygógeológusa szerint a lelet származhat a Sharp-hegyről, de az is lehet, hogy egy meteorit. A szakember megjegyezte: bár az elmúlt 10 évben találtak már néhányat, olyan sok azért nincs belőlük, hogy ne jönnének izgalomba egy új láttán – idézte a CNet.
A kőzet nagyban hasonlít korábban a Marson talált meteoritpéldányokra. Mivel a légkör jóval ritkább, mint a Földön, a meteorok sem égnek el teljesen a légkörben, így elérhetik a felszínt. Egy ilyen becsapódás hangját még a nemrég örök álomra szenderült InSight szonda is felvette.
„Huss" és „blupp" - a NASA felvette a Marsba csapódó meteoritok hangját
A mostani az első alkalom, hogy egy becsapódásból származó szeizmikus és akusztikus hullámokat észleltek a vörös bolygón.
A szakemberek korábban már tanulmányoztak egy hasonló meteoritot. Az Egg Rockra (Tojás sziklára) 2016-ban bukkantak, és kiderült róla, hogy egy vasmeteorit, mely valószínűleg egy aszteroida magja lehetett. A kutatók ezért arra keresik a választ, miként hat a marsi környezet egy ilyen meteoritra ahhoz képest, ami a Földön történik vele.
A Curiosity egyébként a Gale-krátert kutatja, és épp a Sharp-hegy lejtőin kapaszkodik felfelé.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.