Kutatók szerint egy, a Szaturnusz holdjához, az Enceladushoz küldött űrszondával kizárhatnák, hogy van élet az égitesten. Bíznak benne, hogy nem járnak sikerrel.
A Cassini űrszondának köszönhetően tudjuk, hogy több olyan feltétel is teljesül a Szaturnusz hatodik holdján, az Enceladuszon, hogy a felszínén jelen legyen az élet. Ennek tényét 2022 szeptemberében a tudósok is megerősítették, biztosat azonban továbbra sem lehet mondani, ezért a kutatók most közelebbről is megnéznék, hogy mi a helyzet az égitesten. Az IFLScience idézi a legfrissebb tudományos álláspontot, amely szerint ehhez még csak le sem kellene szállni az Enceladus felszínén.
A hold jeges kérge nagyjából 5–30 km vastag, így ezt átfúrni számunkra egyelőre szinte lehetetlen. Egy lehetőség, hogy mintát vegyenek a vízből az, hogy az időnként a páncélt áttörő – és a világűr felé szökő – víz vájatain át merüljön alá egy robot, ám előfordulhat, hogy az nem teljesen steril, így fals eredmény születhet.
Néhány hónapja felvetették, hogy a csóvákban detektált metán az élet jelenlétére utalhatna, most pedig egy lépéssel tovább mentek ebben a gondolatkísérletben: ha az Enceladuson valóban vannak élőlények, akkor kis populációjuk is elegendő szerves anyagot bocsáthat ki ahhoz, hogy egy, a hold körül pályára állt szonda mintát tudjon venni belőle.
Lenyűgöző videót tett közzé a NASA, saját jövőnket láthatjuk rajta
Bár az amerikai űrkutatási hivatalnál a munka komoly, tudományos alapokon folyik, néha azért álmodozni is kell. A NASA Goddard Űrközpontja egy science fiction mozik hangulatát idéző, rövid videóban villantja fel, milyen kalandokban lehet majd része az emberiségnek.
A The Planetary Science Journalban megjelent tanulmány szerint a szonda fő feladata nem az élet felfedezése lenne, hanem az, hogy az élet esélyét ki tudják zárni a tudósok. (És így szükségtelen lenne tovább gondolkodni a kérdésen.) Ehhez meghatároznák, hogy a szerves anyagnak mi az a minimális mennyisége, amelyet ha nem tudnak kimutatni a mintákból, akkor kizárható az élet jelenléte a Szaturnusz holdján.
Az orbiternek nagyjából 0,1 milliliter anyagot kellene begyűjtenie, ami nem sok, ám mivel a jégpáncél alól feltörő csóva nagyon szétszórt, legalább 100 alkalommal kellene átrepülnie a terület felett.
A Cassini küldetése első négy évében 74 átrepülést hajtott végre az Enceladus felett. A szerkezet 13 éven át működött.
Életre alkalmas lehet a Szaturnusz egyik holdja
A Cassini űrszonda olyan szerves molekulákat talált, amelyeket eddig még soha a Földön kívül.
Hogy valóban lesz-e ilyen küldetés, most még nem tudni, ám rendkívül izgalmas lenne, ha kiderülne, tényleg van élet a Szaturnusz holdján.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.