A kutatók szerint érdemes másfajta szemszögből is megközelíteni azt a kérdést, hogy milyen hatással lehet az exobolygókra egy vörös törpecsillag.
A tudósok úgy vélik, hogy ha nem lennének csillagkitörések, a Trappist-1 rendszer lenne az egyik legideálisabb helyszín arra, hogy élet alakuljon ki az ottani bolygókon. A lakható zónában – ahol a hőmérséklet megfelelő arra, hogy folyékony víz legyen a felszínen – három sziklás bolygó is található.
A rendszer „csak” 39 fényévnyire van a Földtől, így elég közel van ahhoz, hogy hamarosan a teleszkópokkal is közelebbről megnézzük őket – jegyzi meg az IFLScience.
Emlékszik még a NASA nagy bejelentésére? Most a 7-ből 5 bolygón is vizet szúrt ki a Hubble űrteleszkóp
A Hubble űrteleszkóp segítségével három hónapon át figyelték a tudósok a tőlünk 40 fényévnyire lévő TRAPPIST-1 csillag bolygóit. Úgy tűnik, hogy folyékony víz lehet néhány bolygó felszínén, amin akár élet is lehet.
A problémát az jelenti, hogy a vörös törpékhez hasonlóan a Trappist-1 is jóval erősebb csillagkitöréseket produkál, mint a Nap. Mivel a csillag rendkívül halvány, ezért a lakható zónája is jóval közelebb van hozzá, mint a Naprendszer esetében. Emiatt viszont a kitörések sterilizálhatják a bolygók felszínét.
Az Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban megjelent egyik publikáció szerint azonban más oldalról is megközelíthető a kérdés. Elképzelhető ugyanis, hogy a kitörések fenntartják a bolygó geológiai folyamatait, ami feltölti a légkört, így nagyobb az esély arra, hogy élet alakulhat ki a felszínen.
Hét Föld-szerű bolygó is van a rendszerben, amit a James Webb elkezdett vizsgálni
Rögtön azután, hogy teljesen beállították, a James Webb űrtávcső megkezdte a TRAPPIST-1 rendszer tanulmányozását.
A kutatók elismerik, hogy több vizsgálatra van még szükség a témában, viszont azt is hangsúlyozzák, hogy nem szabad leírni az ilyen rendszereket.
A kérdés megválaszolása azért is fontos, mert ha valóban ez a helyzet, akkor több ismert, potenciális jelölt is van a galaxisban, ahol a bolygók felszínén élet lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.