Tech hvg.hu 2023. január. 02. 22:03

Kutatás bizonyítja: egy kis stressznek akár pozitív hatása is lehet

Egy most publikált kutatás szerint a kis, legfeljebb mérsékelt mértékű stressz jó hatással lehet a rövid távú memóriára, ezáltal a teljesítményre is. Azonban a magas stressz-szint még mindig káros és romboló hatású.

A stresszre mint jelenségre a legtöbben egy káros érzésként tekintünk, amitől – bár szinte elkerülhetetlen – a legtöbben szívesen megszabadulnánk végérvényesen.

Ám a Georgiai Egyetem idegtudósai által 1200 egészséges fiatal felnőttön végzett kutatás eredményei azt sugallják, a mentális stressz csak akkor káros, ha átlép egy bizonyos határt.

Sőt, egy mérsékelt szinten előnyös hatása is lehet az ember munkamemóriájára, egészen pontosan a rövid távú emlékezetére.

A Neuropsychologia folyóiratban publikált kutatás során a résztvevők egy rövid memóriatesztet teljesítettek, arcokat és bizonyos eszközöket kellett felismerniük, miközben a kutatók az agyukat figyelték.

Ezt követően a kutatók visszanézték a feladat alatti agyi tevékenységet, és azt látták, hogy azok a résztvevők, akik ezalatt magasabb stresszről számoltak be, azoknál kisebb aktivitás figyelhető meg az agy rövid távú emlékezetért felelős részén.

Ugyanakkor, akik alacsonytól mérsékeltig terjedő erősségű stresszt tapasztaltak, emelkedett munkamemória aktiváció jeleit mutatták az agyban – sőt, mindez egybevágott a memóriateszten adott jobb teljesítménnyel is.

A Science Alert megjegyzi, az eredmények nem tesztelik közvetetten azt, hogy a stressz szintje, vagy hogy maga a stressz hatással van-e a munkamemóriára, ám előzetes bizonyítékokat adnak arra, hogy lehet összefüggés.

Ugyanakkor a stressznek való hosszú távú vagy erősebb mértékű kitettség káros lehet: például okozhat magas vérnyomást, szívbetegséget, immun- és bélrendszeri problémákat, rosszabb munkamemóriát és még megannyi más problémát is.

A most kiadott tanulmány egyik érdekes megállapítása, hogy akik erősebb szociális hálóval rendelkeztek, úgy tűnt, jobban tudták kezelni a stressz-szintjüket.

A szerzők úgy összegeztek, hogy a tanulmány arra enged következtetni, kognitív előnyökkel járhat az alacsony, mérsékelt stressz-szintnek való kitettség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.