A Masterbloc betontömbjei előállításához cement helyett szén-dioxidot használ kötőanyagként. Az eljárással nagymértékben csökkenthető az építőanyagok környezeti terhelése.
A Masterbloc nevű vállalat kifejlesztett egy környezetbarát építőanyagot, ami az acéliparban megmaradt acélsalakot hasznosítja.
A cég terméke CO2 negatív, azaz több szén-dioxidot nyel el előállítás közben, mint amennyit kibocsát. A gyárukban naponta csaknem 8 tonna „szén-dioxid-elnyelő” beton építőelemet állítanak elő, éves viszonylatban körülbelül 15 000 tonnát. Bjorn Gubbels, a vállalat vezérigazgatója szerint a betontömbök segíthetik a körforgásos gazdaság fellendítését.
A Masterbloc tervei között szerepel az építőanyagok gyártásának gyors bővítése az elkövetkező évek során. A technológiát az Orbix nevű, újrahasznosítással foglalkozó cég fejlesztette ki, ami 1996 óta dolgoz fel egy rozsdamentes acélt gyártó vállalattól származó acélsalakot.
A The Brussels Times beszámolója szerint a történet egészen 2004-ig nyúlik vissza, amikor Dirk Van Mechelen, az Orbix kutatás-fejlesztési vezetője felfedezte, hogy az acélsalak-maradék megkeményedett, miután szén-dioxidnak volt kitéve. Ezt követően a Flamand Technológiai Kutatóintézet (VITO) kutatóival közösen a technológiát továbbfejlesztették, így született meg 2011-ben a „Crabstone” nevű eljárás, melynek során fémsalakot használnak, és szén-dioxid a kötőanyag. Ezáltal kerülik a cement használatát is, mely a globális szén-dioxid-kibocsátás 10 százalékát adja.
A Carbstone-t kiterjesztették tetőcserepek, téglák és a klinkertégla gyártására is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.