Még augusztusban a LastPass szoftver forráskódja és néhány műszaki információja került illetéktelen kezekbe. Most kiderült, a rendszerbe behatolók az ügyfelek jelszavait és adatait tároló széfeket is megszerezhették, melyek ugyan titkosítva vannak, de egy gyenge mesterjelszó esetén veszélyben vannak.
Nemrég hackertámadás érte a LastPass nevű jelszókezelőt, és most a cég nyilvánosságra hozta, hogy milyen adatokhoz férhettek hozzá a támadók.
Ezek pedig joggal adhatnak okot az aggodalomra: mint közölték, ezek között a titkosított, úgynevezett széfek (vaults) is ott vannak, amelyek a felhasználók jelszavait és egyéb titkos adatait is tárolják.
Karim Toubba, a LastPass vezérigazgatója egy blogbejegyzésben közölte, a behatolók másolatot készítettek az ügyfelek széfjeinek adatairól – ezekhez egy alkalmazottól ellopott jelszóval férhettek hozzá. A kiszivárgott adatok között lehettek titkosítottak és titkosítatlanok is, utóbbiak közé sorolhatóak a széfekben tárolt webcímek is. Azt nem tudni, hogy az ellopott adatok mikoriak.
A LastPass állítja: az ügyfelek széfjei titkosítva vannak, azokhoz kizárólag a felhasználók férhetnek hozzá az úgynevezett mesterjelszavak segítségével – ezt pedig csak a tulajdonosaik ismerhetik. A kiberbűnözők azonban használhatnak egy úgynevezett „brute force” megoldást, mellyel feltörhetik ezeket a széfeket, így hozzáférve azok tartalmához. Ez főleg azoknál lehet valós veszély, akik könnyen kitalálható jelszót állítottak be – a komplexebb, többféle karakterből álló jelszavak feltörése nehezebb feladat lehet.
A vezérigazgató még arra is kitért, hogy a bűnözők rengeteg ügyféladathoz – nevekhez, e-mail-címekhez, telefonszámokhoz, számlázási információhoz – is hozzáférhettek.
A TechCrunch beszámolója szerint a felhasználóknak érdemes lecserélni a jelenlegi LastPass mesterjelszót egy új, egyedi jelszóra. Akik azonban úgy vélik, hogy korábban gyenge jelszót használtak a széfük titkosítására, azoknak többet is meg kell tenniük, hogy biztonságban maradjanak: a LastPassban elmentett valamennyi jelszót újra kell cserélniük minden szolgáltatásban. Érdemes lehet egy prioritási listát készíteni, aminek az elejére a bankszámlákat és az e-mail-fiókokat célszerű venni, valamint a közösségi oldalakat.
Akik kétfaktoros hitelesítést használtak, sokkal nagyobb biztonságban lehetnek: még ha a támadók fel is törik a széf jelszavát, szükség van annak feloldásához egy másodlagos hitelesítő eszközre is, ami jó eséllyel nincs a támadók birtokában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.