A Fleischmann üvegbéka a vörösvérsejtjei „elrejtésével” trükközik, hogy ne essen a ragadozók áldozatává, miközben alszik.
A különböző békák különböző módokon védekeznek a ragadozókkal szemben: vannak, melyek méreganyagokkal, és akadnak olyanok, melyek más taktikát választanak: az álcázást.
Ezt a módszert választja a Fleischmann üvegbéka (Hyalinobatrachium fleischmanni) is, mely főleg a lombos fák tetején él főleg Közép- és Dél-Amerikában, és az álcázás alatt nála átlátszóságot kell érteni.
Mivel a békák tipikusan éjszakai állatok, kisebb eséllyel válhatnak a sötétben más állatok vacsorájává. Napközben pedig már egy levélen pihennek, ebbe bőrük zöld színe miatt könnyebben beolvadnak.
Az alvó üvegbéka azonban nappal is rengeteg veszéllyel néz szembe. A felülről áramló napfény ugyanis egy áttetsző levélen áthatolhat, és egy béka alakú árnykép rajzolódhat ki, ami az éhes ragadozóknak segítene.
A Fleischmann üvegbéka bőre és szövetei azonban jelentős mennyiségű napfényt engednek át – csaknem a komplett átlátszóságig –, így alvás közben kevésbé árulkodó árnyéka lesz.
Hogy hogyan teszik mindezt, arra a Duke Egyetem Carlos Taboada biológus által vezetett tudóscsapata kereste a választ. A Science folyóiratban publikált eredményeikben a kutatók úgy találták, az állat szövetei a fény több mint 90–95 százalékát továbbítják – és mindeközben mozogni és hangokat kiadni is képesek.
A Science Alert beszámolója szerint mindez azért is érdekes, mert a szervezetben keringő vörösvérsejtek az átlátszó szöveteket is láthatóvá tehetik. Ezt is megvizsgálták.
Tizenegy Fleischmann üvegbékát figyeltek meg több helyzetben is kalibrált színes fényképezéssel: mikor alszanak, ébren vannak, társak hívásakor, mozgás után és érzéstelenítő hatása alatt. Úgy találták, a békák csaknem azonos mértékű átlátszóságot produkáltak ébren, társaik hívásakor, mozgáskor és érzéstelenítés közben is. Alvás közben azonban 34–61 százalékkal voltak átlátszóbbak, mint ébren.
Egy tizenhárom békán végzett optikai spektroszkópia vizsgálat azt is megerősítette, hogy a békák alsó részének azért növekszik meg az átlátszósága alváskor, mert csökken a vörösvérsejtek száma: ezek keringése akár 89 százalékkal is csökkenhet, és a májban koncentrálódhatnak. Ébredéskor ezek normálisan újra elkezdenek keringeni a békák szervezetében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.