Tech hvg.hu 2022. december. 16. 13:03

1000 tonna kő és por robbant ki az aszteroidából, amibe űrszondát vezetett a NASA

A tudósok elemzése szerint a Dimorphos aszteroidából szeptemberben kirobbant törmelék mennyiségével 6–7 vasúti teherkocsit lehetne megtölteni.

Az idei év egyik legnagyobb tudományos eredménye az volt, amikor a NASA szakembereinek sikerült belevezetniük egy űrszondát a Dimorphos nevű aszteroidába. A szeptember végén végrehajtott manőverrel sikerült bebizonyítani, hogy módosítható így egy aszteroida pályája, ami esélyt adhat a Föld védelmére.

A CNN beszámolója szerint a mérések azt mutatják, hogy az ütközéstől nagyjából 1 millió kilogramm, vagyis mintegy 1000 tonna törmelék – kő és por – szabadult fel az aszteroidáról. A tudósok szerint ezzel nagyjából 6–7 vasúti teherkocsit lehetne megtölteni. A küldetéssel kapcsolatos új eredményeket az amerikai geofizikusok tanácskozásán osztották meg a tudósok.

Sikerült a bolygóvédelmi teszt: a NASA szondája arrébb lökött egy nagyobb aszteroidát

A NASA hivatalos közleményben erősítette meg, hogy sikerrel végződött a DART-misszió: szondájuk megváltoztatta a Dimorphos nevű égitest pályáját.

A korábbi mérések alapján ez a törmelékmennyiség egy 10 ezer km-es csóvát eredményezett, amit maga után húz a Dimorphos.

Tom Statler, a NASA DART-program egyik tudósa szerint arra használják a becsapódás utáni megfigyeléseket, hogy tanulmányozzák, miből és hogyan jöttek létre ezek az aszteroidák. Az űrben lévő és a földi teleszkópokkal a becsapódás előtt és után készített felvételek segítenek a tudósoknak abban, hogy összeállítsák, mi történt, amikor az űrszonda körülbelül 22 530 kilométer/h sebességgel a Dimorphosba csapódott.

10 000 km-es csóva képződött az aszteroida mögött, amibe a NASA belevezetett egy űrszondát

A tudósok még vizsgálják, pontosan milyen hatása volt az űrszondának arra az aszteroidára, aminek szeptember végén ütközött neki, de az már biztos, hogy egy jókora adag törmelék szabadult ki belőle.

A számítások szerint az a lendület, amelyet a Dimorphos felszíni anyaga az űrbe kirobbant, jobban hozzájárult az aszteroida mozgásához, mint az űrszonda becsapódása.

A szakemberek szerint egyébként sem a Dimorphos, sem a vele párban lévő nagyobb aszteroida, a Didymos nem jelent veszélyt a Földre. A szeptemberi teszt azonban remek lehetőség volt arra, hogy kipróbálják, mit lehetne tenni éles helyzetben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.