A világon az elsők között azt vizsgálják egy kísérlet keretein belül az Egyesült Királyságban, hogy a laboratóriumban létrehozott vörösvérsejtek tovább maradnak-e életben, mint a szervezet által előállítottak.
A vérátömlesztéshez a kutatók adományból származó vérből őssejteket izoláltak, és arra késztették őket, hogy több vörösvérsejtet állítsanak elő. A folyamat nagyjából három hétig tart.
Korábban kutatók azt mutatták be, hogy képesek laboratóriumban „növesztett” vérsejteket ugyanazon donorba visszajuttatni. Most egy másik személybe juttatták be az előállított sejteket.
A laboratóriumban előállított vörösvérsejteket egyelőre csak 2 ember kapta meg, őket is folyamatos, szoros megfigyelés alatt tartják. A klinikai csapat nem számolt be „nemkívánatos mellékhatásokról”.
Legalább további 8 résztvevő fog még kapni két átömlesztés során 5–10 milliliter vért, 4 hónapos kihagyással. Egy átömlesztés donortól származó vörösvérsejteket tartalmaz majd, míg a másik laboratóriumban „növesztett” vörösvérsejteket fog tartalmazni – ez utóbbi is ugyanazon donor őssejtjeiből származik majd.
Miután az egészséges önkéntesek szervezetébe juttatták őket, az előállított, festékkel megkülönböztetett sejteket nyomon fogják követni, amint végighaladnak a vérkeringésben.
Ashley Toye, a University of Bristol sejtbiológusa azt mondta a Science Alert beszámolója szerint, hogy bár a kísérlet kicsi, mégis „hatalmas lépést jelent az őssejtekből készült vér előállításához”. A kutatók abban bíznak, ezek az emberi vörösvérsejteknél is tovább élnek majd: az emberi vörösvérsejt nagyjából 120 napig él, és ha a laboratóriumi társaik ennél tovább maradnának életben, az azt is jelenthetné, hogy azok a betegek, akik rendszeresen vérre szorulnak, ritkábban kell majd transzfúzióra járjanak. Emellett az ismételt vérátömlesztésekkel járó szövődmények is elkerülhetőek lehetnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.