Krómból, kobaltból és nikkelből álló fémötvözetet sikerült létrehozniuk amerikai tudósoknak, ez a világ legkeményebb anyaga. Annál erősebb, minél jobban lehűtik.
A Tennessee-i Egyetem kutatói egy olyan új ötvözetet fedeztek fel, ami egyszerre rendelkezik a két legfontosabb tulajdonsággal. A króm, kobalt és nikkel fémötvözete (CrCoNi) egyszerre rendkívül erős és rugalmas, vagyis kiválóan alakítható, de ellenáll a maradandó deformációnak. A Science-ben közölt publikáció szerint a CrCoNi jelenleg a legkeményebb anyag a Földön.
Az IFLScience az írja, az anyag az úgynevezett nagy entrópiájú ötvözetek (HEA) közé sorolható, vagyis a benne lévő elemek aránya nagyjából azonos. A HEA-k általában nagy szívósággal rendelkeznek, ugyanakkor nehéz volt őket szélsőséges körülmények között tesztelni. Mára azonban ez lehetővé vált, a kutatók pedig azt találták, hogy az anyag annál keményebbé vált, minél hidegebb lett.
Easo George, a kutatás társvezetője szerint az általuk megalkotott anyag keménysége -253 Celsius-fokon – vagyis nagyjából a folyékony hélium hőmérsékletén – eléri az 500 megapascalos értéket. Összehasonlításként: a szilícium ugyanezen hőmérékleten 1-es értéket mutat, a repülőgépek alumíniumváza 35-öset, de még a legjobb acél pedig is csak százasat.
Találtak egy új anyagot a Holdon, rögtön három Hold-küldetést is betervezett Kína
Kulcsfontosságú energiaforrás lehet az az újfajta ásvány, ami a Holdon is megtalálható. Kína máris terveket szövöget a kitermelésére.
A kutatók jelenleg azt vizsgálják, milyen területen lehetne alkalmazni az új anyagot. Az egyelőre nagyon magas előállítási költségei miatt most még főleg a mélyűrrel kapcsolatos kutatások tűnnek életszerűnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.