A Koppenhágai Egyetem kutatói állatok és emberek hangját rögzítették, hogy megnézzék, mennyire vagyunk képesek felismerni az állatok érzelmeit pusztán a hangjuk alapján.
Bár ott még nem tartunk, hogy az állatok minden egyes „szavát” megértsük, a Koppenhágai Egyetem kutatói azt találták, hogy az emberek a hangok alapján képesek betekintést nyerni néhány állat, köztük a disznók, lovak és kecskék érzéseibe. A csapat szerint az eredmények azt sugallják, hogy a hangok segítségével bizonyos információk, például az érzelmek hevessége a különböző fajok között hasonló módon közvetíthető.
A Royal Society Open Science folyóiratban megjelent tanulmány szerzői hat állatfaj, a
- lovak,
- sertések,
- kecskék,
- szarvasmarhák,
- Przewalski-lovak (vadlovak) és
- vaddisznók
hangját rögzítették. A csapat feljegyezte, hogy a hangot izgalmi állapotban adta-e ki az állat, és hogy a kontextus pozitív vagy negatív volt-e. Előbbit az etetés, utóbbit az elszigeteltség jelentette. A kutatók emellett emberi beszédet is rögzítettek, ami szintén pozitív és negatív érzelmeket fejezett ki.
Egy új kutatás szerint a death metalra hasonlító morgással kommunikálhatnak a denevérek
A hang pontos funkciója az állatok esetében egyelőre még nem ismert, azonban az is kiderült, hogy a hangtartományuk 7 oktávot ölel fel, szemben az emberek jellemző 3 oktávjával.
A hangokat aztán párba állították, majd a világ 48 országából 1024 résztvevőnek játszották le. Két pár esetében a hang érzelmi intenzitását kellett értékelni, a másik két pár esetében pedig azt, hogy az pozitív vagy negatív volt-e.
A csapat azt találta, hogy a sertések és a lovak izgalmi állapotát az esetek 59 és 58 százalékában értékelték helyesen, míg az emberekét az esetek 55 százalékában. Az érzelmek típusánál (pozitív vagy negatív) ez az arány 58 és 63 százalék volt, míg az emberekét az esetek 68 százalékában találták el pontosan – összegez a The Guardian.
Elodie Briefer, a tanulmány társszerzője, a Koppenhágai Egyetem kutatója szerint ez az arány jóval magasabb, mint a véletlen, vagyis nem arról van szó, hogy a mérésben részt vevők véletlenül találták volna el azt.
A kutató úgy véli, hogy valószínűleg könnyen meg lehetne tanítani az embereket arra, hogy tudatosan ismerjék fel az állatok érzelmeit.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.