A most felfedezett dinoszauruszfaj, a Daspletosaurus wilsoni lehet a hiányzó láncszem a Tyrannosaurs rex ősének megismeréséhez.
Kutatók a Daspletosaurus wilsoni megkövesedett maradványaira bukkantak az Egyesült Államokban, a Montana állambéli Judith River Formation nevű helyen, Glasgow mellett. Mint kiderült: az állat a Tyrannosauridae ragadozó dinoszauruszok családjába tartozott, ahogyan a T-rex is.
Ugyan a Tyrannosauridákat Észak-Amerikából és Ázsiából már több mint 100 éve ismerik, az evolúciós történetükben még vannak hiányos részek. 1990 óta folynak viták a Daspletosaurusról, és arról, hogy valóban a T-rex ősei-e. Ehhez hiányoztak a jó állapotú példányok, amelyek hátráltatták a Daspletosaurus evolúciós kapcsolatainak a felépítését.
A PeerJ folyóiratban hétfőn publikált kutatásban azonban Elias Warshaw és Denver Fowler, a Badlands Dinosaur Museum kutató munkatársai egy új Daspletosaurus faj felfedezéséről számoltak be. Ez a régebbi tyrannosaurusokban fellelhető tulajdonságok egyvelegét tartalmazza: szarvakat a szem körül, valamint több, a T-rex család későbbi tagjairól ismert vonást is. Ez utóbbi közé sorolható a magas szemgödör is.
A kutatók úgy vélték, a Daspletosaurus wilsoni lehet a „félút” vagy a „hiányzó láncszem” a fiatalabb és az idősebb tyrannosaurus fajok között. Hozzátették: az eredmények alátámasztották azokat a korábbi kutatásokat, amelyek a Daspletosaurus több faját egyetlen fejlődési vonalként azonosították, alátámasztva, hogy a T-rex ebből a csoportból származik – foglalta össze a kutatást az Interesting Engineering.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.