Amerikai kutatók olyan mélytanuló algoritmust fejlesztettek, amely a tesztek szerint hosszú évekkel korábban megbízhatóan jelzi előre, ha szívinfarktus vagy stroke fenyeget valakit – derült ki az Észak‑Amerikai Radiológiai Társaság éves gyűlésén.
A kutatóknak sikerült egy olyan új mesterséges intelligenciára épülő modellt létrehozni, amely a mélytanulás segítségével egyetlen röntgenfelvétel alapján képes előrejelezni a szívinfarktus vagy a szélütés 10 éven belüli kockázatát.
Jakob Weiss, a kutatás vezetője szerint a mellkasi röntgenfelvételek segítségével képes megjósolni a rendszer a két betegség bekövetkeztét, emiatt tökéletesn alkalmas lehet arra, hogy szűrésként használják. Az általuk létrehozott modellt CXR-CVD kódnévvel illették.
A kidolgozása során a vizsgálatban össesen 40 643 ember 147 497 mellkasi röntgenfelvételét mutatták meg a mesterséges intelligenciának, ami alapján a rendszer megtanulta felismerni a szívinfarktus és a stroke jeleit – írta meg az Interesting Engineering.
Ráengedték a mesterséges intelligenciát a röntgenképekre, az eredmény ijesztő lett
A mesterséges intelligencia 90 százalékos pontossággal képes megmondani egy röntgen- vagy CT-felvételről az adott személy rasszát.
A kutatók a modellt egy második, 11 430 résztvevős mintán tesztelték – a csoport átlagéletkora 60,1 év volt, a betegek 43 százaléka férfi, 57 százaléka pedig nő. Az eredmények azt mutatták, hogy az alanyok 9,6 százaléka szenvedett súlyos szívelégtelenséget a 10 éves követési időszakban.
„Régóta tudjuk, hogy a röntgenfelvételek a hagyományos diagnosztikai eredményeken túlmenően is tartalmaznak információkat, de nem használtuk fel ezeket az adatokat, mert nem rendelkezünk a feldolgozásukat segítő megbízható módszerekkel” – nyilatkozta Weiss. A szakember szerint azonban a mesterséges intelligencia fejlődése ezt most lehetővé teszi.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.