Az amerikai Duke Egyetem tudósai laboratóriumi patkányokon végzett kísérlete azt mutatja, 20–25 Celsius-fok közé hűtve a glioblastoma multiforme agydaganat sejtnövekedése leáll.
Egy új, laboratóriumi patkányokon elvégzett kísérlet azt mutatja, hogy az agydaganatok helyi hűtése javítja a beteg túlélési esélyeit – számolt be az eredményről az IFLScience. Mindez lehetőséget adhat bizonyos nehezen kezelhető agydaganatokban szenvedő betegeknek arra, hogy új kezelési módokhoz jussanak.
A glioblastoma multiforme (GBM) az egyik legagresszívebb, egyben pedig a leggyakoribb formája az agydaganatoknak. Agresszivitása miatt meglehetősen gyorsan nő a tumor, a túlélés esélye pedig alacsony. A kezelésére létezik néhány megoldás – általában műtét, kemoterápia és sugárkezelés –, de a tudósok folyamatosan kutatják az újfajta gyógyítási lehetőségeket, amik javíthatják a túlélés esélyét.
Új frontot nyitnak a rák elleni harcban, duplájára nőhet a túlélési esély
A brit kutatók szerint a rákos megbetegedést segítő rendszer gyenge pontjait megtalálva tíz éven belül sokkal jobb kilátásai lehetnek a túlélésre a betegeknek.
Most az amerikai Duke Egyetem kutatói jutottak előrébb ezen a téren. Azt találták, hogy ha a tumorsejteket 20-25 Celsius-fok közötti hőmérsékletre hűtik a patkányoknál, akkor az megállítja a sejtszaporulatot. A kísérlet azt mutatja, hogy ezek az állatok kétszer tovább éltek, mint a kezeletlen társaik, ráadásul képesek voltak normálisan enni, mozogni, és a viselkedésük sem változott meg.
A lap megjegyzi: korábban is volt már hasonló megoldás a kezelésre, ám az fagyasztásos módszeren alapul, ami károsíthatja a környező sejteket is. A mostani módszerrel ilyen veszély azonban nem áll fenn. A kutatási eredményt a Science Advances hozta le.
12 daganatot élt túl eddig egy spanyol nő, az orvosok sem értik, hogyan
Egy 36 éves spanyol nő testében még csecsemőkorában jelent meg az első daganat, majd újabbak követték - de mindből kigyógyult. A kutatók szerint ilyen esetet még egyetlen egyszer sem írt le az orvostudomány.
A kutatók szerint egy egyszerű eszközzel az embereken is el lehetne végezni ezt a kezelést. Erre azonban még egy darabig egészen biztosan várni kell.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.