Állítólag sok millió dollárral fizetett le alkalmazásfejlesztőket a Google, hogy ne nyissanak konkurens appáruházat. Ezzel pedig nemcsak a Play áruház szolgáltatásának minőségét csökkenti (hiszen nincsen verseny), hanem az árakat is növelni tudja (hiszen nincsen verseny).
Hatalmas összegeket fizethetett a Google alkalmazásfejlesztőknek, hogy azok ne állítsanak konkurenciát a Google Play Áruháznak, magyarán: ne nyissanak saját alkalmazásboltot – írja egy bírósági keresetre hivatkozva a Reuters. (Köztudott, hogy a Google lehetővé teszi, hogy harmadik fél alkalmazásboltjából is töltsenek le appokat az androidos telefonokra, bár mindig hangsúlyozza ennek veszélyességét.)
Csupán egyetlen, bár sokat mondó példa a jelentésből: a Google három év alatt állítólag nem kevesebb, mint 360 millió dollárt fizetett az egyik legnevesebb játékfejlesztőnek, az Activision Blizzardnak, hogy ne nyisson saját alkalmazás-áruházat. Az Activision példája már csak azért is érdekes, mert ezt az információt a Fortnite fejlesztője, az Epic Games által 2020-ban benyújtott kereset módosítatlan változatában fedezték fel.
[Ez már össztűz: az amerikai hatóságnak sem tetszik a Microsoft nagybevásárlási ötlete]
Az Epic szerint a Google tudta, hogy az Activision lefizetése „hatékonyan biztosítja, hogy a játékfejlesztő feladja a konkurens alkalmazásbolt indításának tervét". Az Epic úgy véli, hogy az Activision és a Google közötti megállapodás csökkenti a szolgáltatás minőségét a Play áruházban, miközben növeli az árakat. Az Activision egyébként reagált is, mondván, ostobaság, amit az Epic állít, ugyanis soha nem kötöttek ilyen megállapodást a Google-lel. A bírósági beadványban az is szerepel, hogy a Google egy év alatt (2020-ban) 30 millió dollárt fizetett a Riot Gamesnek, annak érdekében, hogy megakadályozza a szerencsejátékcég versenyét a Play áruházzal. A Riot azt mondta, hogy felülvizsgálja a bejelentést.
Ez az eset is mutatja a Google Play Store és az App Store közötti különbséget. Az Apple alkalmazás-áruháza egészen más stratégiát követ, a Google-től eltérően nem engedi, hogy a felhasználói harmadik féltől töltsenek le appokat. Ez ugyan növeli a biztonságot, viszont teljes ellenőrzést biztosít az Apple-nek a letölthető alkalmazások felett. Viszont az is igaz, hogy az Apple pont az említettek miatt nem keveredhet olyasfajta gyanúba, mint amilyenbe most a Google.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.