A Twittert három hete megszerző Elon Musk a személyes Twitter-fiókján meghirdetett szavazás eredményére hivatkozva közölte: visszaengedi a platformra a korábban végleges szándékkal kitiltott Donald Trumpot. Ez néhány perccel később meg is történt.
„Az emberek elmondták véleményüket. Trump vissza lesz állítva. Vox Populi, Vox Dei.” Ezt írta ki vasárnap hajnalban Twitterre a platformot birtokló Elon Musk, miután lezárult az egy napja meghirdetett szavazás arról, mi történjen a volt amerikai elnök Twitter-csatornájával.
Musk hozzátette, a voksolást összesen 134 millió felhasználó látta. Ebből mintegy 15 millióan szavaztak, Trump visszaengedése mellett 51,8 százalékuk.
Néhány perc múlva Donald Trump Twitter-csatornája ismét elérhetővé vált.
Elon Musk áprilisban jelentette be, hogy megveszi a Twittert. Júliusban, hogy mégsem. Aztán három hete mégis megvette.
Hasonlóan alakult a volt amerikai elnök fiókja körüli gondolatvilága is. A magára gyakran a szólásszabadság hőseként hivatkozó Elon Musk májusban jelezte, szerinte erkölcsileg helytelen volt kitiltani a platformról a volt amerikai elnököt. Trump saját, Truth Social nevű felületén – melyhez Európából nem lehet hozzáférni – a felvásárlást követően azonnal jelezte, mennyire örül, hogy az országot gyűlölő „radikális baloldali holdkórosok” helyett végre jó kezekbe került a Twitter. Musk másnapi reakciója kevésbé volt szenvedélyes: egy fiókot sem állítanak vissza, amíg fel nem áll egy, a „nézőpontok széles körét felölelő” tartalomszabályozásért, moderációs elvekért felelős testület. Azóta ilyen testület nem állt fel, Elon Musk egy szimpla online szavaztatás után – a helyzet jelenlegi állása szerint – egyedül hozta meg a döntést.
Valóban elfogult a Twitter algoritmusa, csak éppen jobboldalra húz
Bár a Twitter liberális közösségi platformként él a köztudatban, a rajta a leggyakrabban megosztott hírek jobboldali elfogultságúak - állítja egy nemzetközi kutatócsoport.
Mindezek fényében talán érthető, hogy maga Donald Trump ezúttal tőle kifejezetten szokatlanul higgadtan reagált. A The Washington Post tudósítása szerint republikánus zsidók konferenciáján sugárzott videóüzenetében csak annyit mondott:
semmi okot nem lát rá, hogy visszatérjen a Twitterre, miután annak helyét sok embernél már átvette a Truth Social.
A Twitter tavaly január 9-én előbb felfüggesztette, majd végleges szándékkal elérhetetlenné tette Trump fiókját, miután az ország vezetőjeként nem ítélte el egyértelműen a halálos áldozatokat és megannyi sérültet követelő incidenst, melynek során hívei január 6-án megostromolták a Capitoliumot. A Twitternél lépést azzal indokolták: félő, hogy Trump meggondolatlan kijelentéseivel további erőszak szít. Hasonlóan járt el a Facebook is.
Mégis mi azzal a gond, amit Elon Musk két hete művel a Twitterrel?
Rövidebb idő alatt akarja saját elképzelései szerint átalakítani a Twittert Elon Musk, mint amennyi időn át elhúzta a közösségi platform felvásárlását. Probléma lehet, hogy néha mintha maga sem lenne biztos benne, mik a saját elképzelései.
Hogy Elon Musk éppen ezen a hétvégén gondolta úgy, hogy ismét előveszi a kérdést, annak két oka is lehet.
Az egyik Donald Trumphoz köthető: a most regnáló Joe Biden elődje néhány napja jelentette be, hogy indul a 2024-es elnökválasztáson.
Másrészt Musk időzítése kommunikációs fogás is lehet. A Twitter-tulajdonos körül ugyanis a cégen belüli ténykedése miatt az elmúlt napokban egyre inkább elfogyni látszik a levegő. Musk első napját leváltotta a Twitter vezetőségének tagjait, majd elküldte a mintegy hét és félezres alkalmazotti gárda felét. A maradók kellemetlen helyzetben találták magukat: nemcsak feleakkora csapatnak kell dolgoznia az eddigi feladatokon, hanem Musk napi szinten talál ki változtatásokat – melyekkel kapcsolatban időnként néhány nap múlva meggondolja magát –, és azokat is meg kell oldaniuk. A dolgozók annyira leterheltek, hogy vannak, akik haza sem mennek, hanem az iroda padlóján alszanak. A nehéz helyzetre reagálva Musk ultimátumot adott: aki nem hajlandó nagyon keményen dolgozva sok túlórát is vállalni, az távozzon a cégtől. Válaszként az elmúlt napokban több százan adták be felmondásukat.
Musk pénteken bezáratta a Twitter főhadiszállását, megvonta a belépőkártyák érvényességét. Az erről tájékoztató dolgozói üzenetben nem olvasható indoklás. Több elemző szerint a platform tulajdonosa attól tarthatott, a magára haragított dolgozók szabotálhatják a Twitter működését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.