A Mars Express nevű űrszonda szerint olyan felhők képződtek a Mars felszínén, mint amilyenek a Földön jönnek létre. A különbség csak az, hogy előbbiek porból vannak.
Az Európai Űrügynökség Mars körül keringő szondája, a Mars Express érdekes felvételeket készített még 2019-ben a bolygó északi-sarkánál lévő porviharról – írta meg a Gizmodo. A két kamera által is rögzített képsorok azt mutatják, hogy a légkörben lévő porfelhők hasonlóan alakulnak ki, mint a Földön a víz párolgásából keletkezők.
Az Icarus tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint bár a Mars légköre jóval hidegebb és ritkább, mint amilyen itt a Földön, a bolygón felhők is vannak. Ezek azonban porból alakulnak ki, mivel a Marson lévő víznek egyetlen formája van csupán: a vízjég. A porfelhőket a szél kavarja fel, a részecskék pedig később lerakódnak a felszínen.
„A marsi légkört leginkább egy sivataghoz, vagy a sarkvidékhez lehet hasonlítani” – mondta Colin Wilson, a Mars Express küldetéséért felelős egyik tudós. A szakember szerint ennek fényében kifejezetten meglepő, hogy párhuzamba lehet állítani a Föld trópusi területein végbemenő légköri folyamatokkal.
A képeken olyan felhők láthatók, amelyek a levegőoszlopok felemelkedésének köszönhetően születtek meg. Bizonyos területeken a hidegebb levegő lesüllyed.
„A Marson fellépő porviharok kiszámíthatatlan viselkedése és az őket kísérő erős széllökések ellenére azt láttuk, hogy összetettségükön belül olyan szervezett struktúrák alakulhatnak ki, mint például a frontok” – mondta Agustín Sánchez-Levaga bolygótudós.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.