Tech hvg.hu 2022. november. 14. 13:13

Mellrákot és agydaganatot okozhat egy népszerű étrendkiegészítő

Az amerikai kutatók vizsgálata szerint a nikotinamid-ribozid (NR) magas szintje tripla negatív mellrákot eredményezhet, és az agyba is adhat áttétet.

A Missouri Egyetem kutatói arra figyelmeztetnek, a nikotinamid-ribozid (NR) fogyasztása – ami a B3 vitamin pótlására szolgál – növelheti a súlyos betegségek, köztük a rák kialakulását. A tudósok a Biosensors and Bioelectronics című tudományos szaklapban tették közzé a kutatási eredményüket.

A Scitechdaily beszámolója szerint a korábbi tanulmányok arról szóltak, hogy az NR előnyösen befolyásolja a szív- és érrendszeri, anyagcsere- és neurológiai problémákat, az amerikai kutatók új tanulmánya a készítmény hátulütőire hívja fel a figyelmet.

Jön a rákszűrés új korszaka az EU-ban, itt vannak az új célok

A legújabb tudományos eredmények és vizsgálati technikák alkalmazásával, illetve az emberek nagyobb arányú részvételével jelentősen csökkenthető lenne a rák okozta halálozás az Európai Unióban - ez az egyik legfőbb megállapítása annak jelentésnek, amelyet itthon a Magyar Tudományos Akadémia székházában mutattak be.

A kutatók a viszgálat során azt tapasztalták, hogy az NR magas szintje nemcsak növelheti a tripla negatív emlőrák kialakulásának kockázatát – ennnél a típusnál a rosszindulatú daganatban lévő sejtek nem rendelkeznek az ösztrogén, a progeszteron, valamint a növekedési faktor (HER2) receptoraival –, de az áttétet is okozhat az agyban.

Elena Goun, az egyetem egykik kutatója szerint vannak, akik csak azért szedik az ilyen étrendkiegészítőket, mert úgy vélik, hogy az ilyen készítményeknek csak pozitív hatásuk lehet. A szakember azonban megjegyzi: ezekről valójában még mindig nagyon keveset tudunk.

A mesterséges intelligenciát hívja segítségül egy rákkezeléshez használható magyar eszköz

Az Oncompass Medicine Kalkulátora célzott terápiát dolgoz ki a beteg számára.

A szakemberek azt vizsgálták, hogy az NR mekkora szintje volt jelen a rákos sejtekben, a T-sejtekben és az egészséges szövetekben. Ehhez egy ultraszenzitív biolumineszcens képalkotáson alapuló új képalkotó technikát használtak, így valós időben figyelhették meg a folyamatokat. Azt találták, hogy minél magasabb volt az NR szintje, annál nagyobb volt az esély az emlőrák kialakulására.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.