A WDJ2147-4035 jelű csillag 10,2 milliárd éve éli az életét fehér törpeként. A kutatóknak sikerült kimutatniuk, hogy az égitestet egy bolygó maradványa szennyezte be.
A csillagászoknak sikerült azonosítaniuk a Tejútrendszer legrégebbi bolygómaradványait, az erről készült beszámolójukat pedig a Monthly Notices of the Royal Astronomical Societyben adták közre. Kiderült: a maradványok viszonylag közel vannak, csupán 90 fényévre találhatók a Földtől, ami csillagászati léptékben nem számít nagy távolságnak.
Az IFLScience beszámolója szerint a kutatók egy fehér törpe típusú csillagot vizsgáltak, amelyeket bolygódarabkák és egyéb törmelékek „szennyeztek be”. Ezek alapján úgy vélték, hogy a bolygó 10,7 milliárd évvel ezelőtt létezhetett – vagyis körülbelül kétszer olyan idős lenne most, mint a Föld.
Van egy csillag 86 fényévre a Földtől, ami mindent elpusztít maga körül
A G238-44 jelű fehér törpéhez hasonló viselkedést még sosem láttak a tudósok.
A fehér törpe az olyan csillagok evolúciójának késői szakasza, mint a mi Napunk. Amikor elfogy a fűtésre használt hidrogén, a csillagok összehúzódnak, és héliumot kezdenek el égetni. Emiatt vörös óriáscsillaggá válnak, ám idővel elveszítik külső rétegeiket, és ha nem elég nagy a tömegük ahhoz, hogy szupernóvává váljanak, magjuk fehér törpévé zsugorodik.
Azok a bolygók, amelyek az eredeti csillag körül keringtek, gyakran szétesnek. Ezek a törmelékek aztán egy idő után a fehér törpébe hullhatnak, megváltoztatva annak kémiáját.
A WDJ2147-4035 jelű csillag a becslések szerint 10,7 milliárd éves, és nagyjából 10,2 milliárd éve él fehér törpeként. A csillagon a nehéz elemek közül megtalálni a nátriumot, a lítiumot és a káliumot, valamint valószínűleg a szént is. Az objektum azonban nemcsak azért rejtélyes, mert egy bolygó szennyezte be.
Olyan helyen lehet életre alkalmas bolygó, ahol erre a legkevésbé sem lehetett számítani
A brit kutatók szerint egy fehér törpe csillag körül keringő objektumok mozgása arra utal, hogy lehet egy életre alkalmas bolygó az égitest lakható zónájában.
A csillag azért is rejtélyes, mert a felgyülemlett bolygótörmelék nagyon gazdag lítiumban és káliumban, és nem hasonlít semmihez, amit a saját Naprendszerünkben ismerünk. A csillagnak rendkívül hideg a felszíne, ami még szennyezett is, ráadásul rendkívül öreg. Emellett a mágneses tere miatt is ritkaságnak számít.
(A kiemelt kép illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.