Az Európai Űrügynökség (ESA) Solar Orbiter nevű eszköze a nyugodt koronáról – vagyis amikor a kevesebb a napkitörés – készített felvételt.
Az Európai Űrügynökség (ESA) napszondája, a Solar Orbiter küldetése során másodjára közelítette meg a Napot. Az október 12-én este történt eseményről videót is készített, amit most adott közre a szervezet.
Az esemény során a Nap–Föld távolságának csupán 29 százalékára volt a csillagtól a szonda, így soha nem látott részletességű videót sikerült készíteni a koronáról.
A felvételen minden egyes pixel 105 km-nek felel meg. Ha a Földet venné volna fel ilyen felbontásban, akkor a bolygónk 120 pixelre férne rá, és mivel a szélessége 2048 pixel, így 17-szer lehetne rajta szerepeltetni a planétát.
A videó azt mutatja be, hogy milyen, amikor a Nap koronája nyugodt. Az itt található elektromosan töltött gáz, az úgynevezett plazma állandó mozgásban van – a Nap mágneses mezejének változásai irányítják és felgyorsítják. A fényes plazma íveit mágneses hurkok tartják a helyükön, amelyek a csillag belsejéből törnek fel a koronába.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.