Tech hvg.hu 2022. október. 26. 20:03

Sokkal tovább lehetett élet a Marson, mint eddig gondolták

A kutatók szimulálták a marsi körülményeket, és úgy találták, hogy a Deinococcus radiodurans nevű baktérium 280 millió évvel élhetett tovább a bolygón 10 méterrel a felszín alatt, mint a felszínen.

Az Astrobiology című folyóiratban publikált új tanulmány szerint az ősi baktériumok sokkal tovább maradhattak életben a Mars felszíne alatt, mint azt korábban gondolták. Ez jó hír a Perseverance, vagy a még csak készülőben lévő ExoMars számára, amelyek az egykori élet nyomai után kutatnak a vörös bolygón.

A Gizmodo beszámolója szerint a kutatók a marsi körülményeket, vagyis a fagypont alatti hőmérséklet, a szimulált kozmikus sugárzás, valamint a kiszáradás hatásait tesztelték hat mikroorganizmuson. A kutatók arra jutottak, hogy ha volt élet a Marson, akkor az ugyan nem maradhatott fenn máig a kíméletlen körülmények miatt, ám a makromolekulák és a vírusok sokkal tovább életben maradhattak, mint azt eddig gondolták.

Michael Daly, a Northwestern Egyetem kutatója szerint mindez megerősíti, hogy a jövőbeni kutatások során kiderülhet, hogy volt-e élet a vörös bolygó felszínén.

Újfajta baktériumot találtak a kutatók, a marsi életet is segíthet megtalálni

A kutatók több száz méter mélyen találtak olyan baktériumokat, amelyek segíthetnek a jövőben az ételallergiában szenvedő embereken.

A mikroorganizmusokat különböző mértékű sugárzásnak tették ki, így szimulálva a felszín és a felszín alatti állapotokat. Az egyik a Deinococcus radiodurans volt, ami rendkívüli szívósságáról ismert, ezért Conan, a baktérium néven is illetik.

Az apró élőlénynek a 140 ezer gray sugárzást is sikerült túlélnie, ami nagy ugrás a korábbi 25 ezerhez képest. Csak összehasonlításként: ha egy ember sokáig 5 graynek van kitéve, az halálos dózist jelent.

Adottak lehettek a feltételek, hogy élet legyen a Marson

A kutatók 3,7 milliárd évet mentek vissza az időben egy szimulációval, hogy megnézzék, milyen körülmények uralkodtak a Marson.

A kutatók arra jutottak, hogy a felszínen néhány óra alatt elpusztulna, 10 centiméterrel a marsi felszín alatt azonban már 1,5 millió, 10 méterrel pedig 280 millió évvel nőne a túlélési ideje.

Mivel 2 milliárd éve nem folyik víz a Mars felszínén, így valószínűleg az élet is kihalt a bolygón, azonban sokkal tovább maradhatott életben, mint eddig gondolták. Hogy valóban volt-e, az néhány év múlva derülhet ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.