Hatalmas „pókhálót” találtak a Marson, az ősi élet nyomait rejtheti
A NASA Curiosity nevű járműve decemberben érheti el a Marson található Sharp-hegy azon részét, ahol egykor víz volt a felszínen.
A NASA Curiosity nevű járműve decemberben érheti el a Marson található Sharp-hegy azon részét, ahol egykor víz volt a felszínen.
A NASA tudósai szerint újra kell gondolni, milyen összetétele volt az ősi Mars légkörének, a jelek szerint ugyanis több lehetett benne az oxigén, mint azt eddig feltételezték.
Egy évig élhet szimulált marsi körülmények között négy önkéntes. A feladatra bárki jelentkezhet, amennyiben eleget tesz a NASA követelményeinek – és elfogadja, hogy ez bizony komoly tudományos munka is egyben.
Könnyedén alkalmazkodhatnak a marsi körülményekhez a földi baktériumok, melyek a vörös bolygót kolonizáló űrhajósokra is veszélyt jelenthetnének – írják kutatók a kozmikus potyautasokról szóló friss tanulmányukban.
Nem csak látványos, de igen érdekes is a Perseverance marsjáró felvétele egy marsi porördögről, melyet egy olyan sivatagban rögzített, mely nagyjából ezerszer szárazabb, mint egy földi.
Egy filléres kézi mágnes „hatástalanított” egy felbecsülhetetlen értékű marsi meteoritdarabot, ami a vörös bolygó egykori mágneses mezejéről árulhatott volna el részleteket.
A kutatók szimulálták a marsi körülményeket, és úgy találták, hogy a Deinococcus radiodurans nevű baktérium 280 millió évvel élhetett tovább a bolygón 10 méterrel a felszín alatt, mint a felszínen.
Ha vannak is életformák a vörös bolygón, akkor biztosan nem a felszínen kell őket keresni, mert azt rengeteg sugárzás éri.
A NASA Mars-járója már rendkívül közel jár az első olyan helyszínhez, ahonnan értékes mintákat gyűjthet majd be.
A Japán Űrügynökség két tudósa szerint a Phoboszt és a Deimoszt, vagyis a Mars két holdját érdemes lenne alaposabban megnézni.
A NASA szerint még a korábbinál is jobban oda kell majd figyelni, hogy ne fertőzzünk meg élettel más égitesteket.
A múlt héten a Marsra indult amerikai szonda egyik legfontosabb feladata előkészíteni, hogy a bolygón vett mintákat néhány év múlva a Földön is meg lehessen vizsgálni.