Könnyedén alkalmazkodhatnak a marsi körülményekhez a földi baktériumok, melyek a vörös bolygót kolonizáló űrhajósokra is veszélyt jelenthetnének – írják kutatók a kozmikus potyautasokról szóló friss tanulmányukban.
A baktériumok a Földön is komoly problémákat tudnak okozni és úgy tűnik, hogy a Mars kolonizálása során is számolni kell majd velük. A Mars-missziók során ugyanis – akarva-akaratlanul – a különböző földi mikroorganizmusok is elutazhatnak a vörös bolygóra, a „potyautasok” pedig az Astrobiology folyóiratban publikált friss tanulmány szerint remekül alkalmazkodnának a földi légkörön túli élethez.
Annak megértéséhez, hogy mekkora veszélyt jelentenek, a kutatók négy baktériumot helyeztek el egy speciális közegben, amit olyan hatásoknak tettek ki, melyekkel a marsi környezetben is találkoznának. Ide sorolható az UV-sugárzásnak való kitettség, és a marsihoz hasonló levegő is.
Úgy találták, hogy változó, miként reagáltak a különböző hatásoknak: voltak, amelyek glükóz hiányában nem tudtak növekedni, míg mások különösebb problémák nélkül vészelték át a földitől nagyban eltérő körülményeket.
Most már biztos: ősi tó és folyó nyomaira bukkant a Marson a NASA
A Perseverance korábban radarral vizsgálta meg a Marson a Jezero-krátert. Az adatok elemzése szerint üledékes kőzetről van szó, amit víz szállított oda.
A BGR összegzése szerint az viszont közös pont, hogy a négy vizsgált baktérium közül mind túlélte a megpróbáltatásokat, így a Mars-missziók során is veszélyt jelenthetnének az űrhajósokra.
Azt persze fontos megjegyezni, hogy nem minden baktérium rossz. Például egyes „jó” baktériumok nélkülözhetetlenek a bélrendszer működésében. A szepszist és vérhast okozó baktériumok azonban a Földön is komoly veszélyt jelentenek, a jobb esetben is 80 millió kilométerre lévő Marson pedig még komolyabb gondokat okozhatnának az ott tartózkodók esetében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.