Tech hvg.hu 2022. október. 21. 14:03

Ilyen hely lehet 2050-ben a világ a jövőbelátó techguru szerint

A Wired magazint alapító Kevin Kelly szerint az életünk teljesen más lesz az évszázad végére, de már 2050-re is, mint most. A változás pedig épp a 2020-as években indul el, még akkor is, ha ezt most még nem érezzük.

A technológiai fejlődés teljesen átalakítja hétköznapjainkat a következő pár évtizedben, így nemsokára magától értetődő lesz a robotok előretörése a munkahelyeken, a virtuális valóság kontaktlencsék, vagy éppen a letölthető avatárok használata. Ez csak néhány azon meghökkentő víziók közül, amelyek Kevin Kelly, a világ első számú techmagazinja, a Wired magazin alapítója, szerkesztője szerint már az évszázad közepéig valósággá válhatnak.

A techguru még 2016-ban írt könyvében (The Inevitable – Understanding The 12 Technological Forces That Will Shape Our Future). Bár a Kelly által emlegetett 2050-es dátum még bő két és fél évtizedre van tőlünk, a 2016-os publikálás óta bekövetkező, vagy folyamatban lévő változások is azt mutatják, valóban az általa felvázolt világ felé tartunk.

Kelley szerint például a mesterséges intelligenciát már a nem túl távoli jövőben is olyan természetességgel fogjuk használni, ahogyan ma az elektromos áramot. Ebben egész biztosan igaza van, elég csak a legutóbbi példát megnézni: Dániában egy olyan párt is indul a parlamenti választásokon, amelynek vezéralakja egy mesterséges intelligencia.

Egy nem élő, sőt nem is létező ember vezeti a pártot, ami elindul a dán választásokon

Skynet-szerű világvége pillanat még nem fenyeget, de legalábbis szokatlan mozzanatnak lehetnek majd tanúi a közelgő dán választások résztvevői.

A szakember szerint azonban ennél is hétköznapibb dolgokra kell gondolni: nemcsak a számítógépek és telefonok, a termosztátok és a hűtőszekrények lesznek okosak, de a cipők és ingek is. Előbbit néhány évvel ezelőtt egyébként a Nike már lefejlesztette. Kelly emellett úgy véli, az évszázad végére a munkahelyek legalább 70 százalékát meghódítja majd az olcsó, könnyen elérhető mesterséges intelligencia. Ha ez még nem is történt meg teljesen, az biztos, hogy robotfelszolgálók már vannak.

A jövőbe néző techguru előrejelzése szerint a következő évek egy másik lényeges változása az lesz, hogy lényegében minden lehetséges felületre, például akár a müzlisdoboz oldalára is képernyő kerül. Ráadásul ezek jórészt alkalmasak lesznek arra is, hogy interakcióba lépjenek velünk, arcunkról leolvasott érzelmeinknek megfelelően reagálva. Más kérdés, hogy az érzelemfelismerő technológia kapcsán már most komoly ellenérzések vannak.

Kínai szoftvercéggel áll össze az önvezetés miatt a Volkswagen

Kétmilliárd eurós vegyesvállaltot alapítanának.

Fontos, a jövőnket átalakító jelenség az is, hogy a hangsúly az eszközök birtoklásáról átkerül a hozzáférésre. A trend már ma is látható például a személyszállítás, a vendéglátás és az online kiskereskedelem szegmensében, de ahogy a kommunikációs hálózatok tovább bővülnek, a mindennapi élet legtöbb területén érvényesülni fog.

A számítógépek fejlődésének következő állomása a viselhető eszközök elterjedése lesz, ami lehetővé teszi majd a virtuális és kiterjesztett valóság térnyerését is. Ez eleinte különleges szemüvegek, később a többi érzékszervünk kiszolgálására is alkalmas eszközök megjelenését jelenti, amelyekkel a fizikai törvényszerűségektől függetlenül gyakorlatilag bármilyen élmény átélése lehetséges lesz. Ezek az élménygyárak alkalmasak lesznek drága és veszélyes helyszínek felkeresésére, de olyan környezetek, állapotok meglátogatására és megtapasztalására is, amelyeket lehetetlen közvetlenül megélni. Kelly ezzel gyakorlatilag a Metaverzumot, és az annak kapcsán készülő virtuálisvalóság-eszközöket festette le.

Jópofa ez a metaverzum dolog, de mégis mire fogjuk használni?

A metaverzum még távoli víziónak tűnik, ám egyes kapcsolódó technológiai megoldások már jelenleg is komoly üzleti lehetőséget tartogatnak. A PwC legfrissebb felmérésben ötezer amerikai fogyasztó és ezer üzleti vezető bevonásával vizsgálta, hogy a két csoport hogyan indul neki a metaverzum megismerésének.

A szakember szerint napjainkban egy hatalmas szuperorganizmus kezdeti kialakulásának lehetünk tanúi. Ez a rendszer magába foglalja majd a kollektív emberi intelligenciát, kombinálva a mesterséges, gépi idegsejtekkel. Miután valószínűleg két-három, a világot átívelő nagy mesterséges intelligencia fogja dominálni a rendszert, amelyek geopolitikai hatalmi tényezővé válva a nemzetállamokkal is vetekedni fognak, ezért elengedhetetlen lesz valamilyen módon ezek méretének szabályozása.

Bár sokak számára az új folyamatok máris túlságosan teret nyertek, mindez csupán a kezdet – véli Kelly, aki szerint miután a trendek indulásában kulcsszerepe van a 2020-as éveknek, ezért a jövőben ezt az évtizedet a bolygó addigi legnagyszerűbb történésének tekintik majd, ha mi ezt most még nem is érezzük éppen így.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés