A portugál Portói Egyetem kutatói báriumot fedeztek fel a WAS-76b és a WASP-121b atmoszférájában, pedig az elem elvileg nem kerülhetne ilyen magasra.
Különleges dolgot fedeztek fel a csillagászok két exobolygó légkörében: a WASP-76b és a WASP-121b megfigyelése során azt tapasztalták, hogy az atmoszférában bárium található, ami az eddigi legnehezebb elem, amit egy exobolygó légkörében sikerült azonosítani. A felfedezésről az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban írtak.
A két bolygó – mindkettőről írtunk már korábban – valóban extrémek. Mindkettő olyan, mintha egy forró Jupiter lenne, de ennél is érdekesebb, hogy a WASP-76b jelű planétára vaseső hullik, míg a WASP-121b felszínén folyékony zafír és rubin hull alá. Az extrém jelenségek annak is köszönhetők, hogy mindkettő nagyon közel kering a csillagukhoz – közelebb, mint a Merkúr a Naphoz. Emiatt több mint 1000 Celsius-fok van a felszínen, ami elég meleg ahhoz, hogy megolvadjanak és elpárologjanak a fémek – többek között a bárium is – jegyzi meg az IFLScience.
Az viszont nem világos, hogyan kerül a bárium az atomszférába, tekintve, hogy kétszer nehezebb, mint a vas.
Elpárolgott fémeket fedeztek fel egy exobolygó légkörében
A WASP-121b jelzésű exobolygó olyan közel kering a csillagához, hogy a felszínén közel 3000 Celsius-fok van.
Erre a kérdésre kereste a választ a portugál Portói Egyetem két asztrofizikusa, Tomás Azevedo Silva és Olivier Demangeon is. Utóbbi úgy látja, a nagy gravitáció miatt a báriumnak a bolygó légkörének alsóbb rétegeiben kellene lenniük. A rejtély azt mutatja, kevesebbet tudunk ezen bolygók légkörének működéséről, mint azt eddig gondoltuk.
A WASP-121b 850, míg a WASP-76b 650 fényévnyire található a Földtől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.