Tech hvg.hu 2022. október. 13. 18:03

Még gyorsabb lett a világ leggyorsabb internete

Az ESnet nevű hálózatot 1986 óta használják az amerikai kutatók, az elmúlt 36 évben pedig több fejlesztésen is átesett már. Jelenleg 46 terabit/s-os adatátviteli sebességre képes.

Még gyorsabb lett a világ leggyorsabb internete. Az amerikai energiaügyi minisztérium tudósait és munkatársait kiszolgáló ESnet (Energy Science Network) mostantól ESnet6 néven fut, és már 46 terabit/s sebességgel közvetíti az adatokat. Ez 46 ezerszer nagyobb adatátviteli sebességet jelent, mint ha egy 10 Gbps hálózatról lenne szó.

Inder Monga, az ESnet ügyvezető igazgatója szerint az új hálózati sebesség nagyobb rugalmasságot és a kutatási hálózatok jobb felépítését teszi lehetővé.

Maga az ESnet még 1986-ban jött létre – emlékeztet az Interesting Engineering. Az elmúlt 36 évben összekötötte az összes amerikai nemzeti kutatólabort, valamint az energiaügyi minisztérium legfontosabb eszközeit és szuperszámítógépeit. A hálózatot több tízezer kutató használja.

Felejtse el a kábelt: jön az újfajta wifi, szédítő sebességgel

Két éve még a wifi 6 is jelentős újításnak számított, de a fejlesztés nem állt le, és a küszöbön álló új technológia még gyorsabb internetezést tesz majd lehetővé. A növekvő adatátviteli sebesség itt már csaknem rohamtempójú.

A kezdetek óta már többször frissítették a hálózatot. 2021-ben 1,1 exabájt adat folyt át rajta, ez 1 153 433 TB-ot jelent. Az ESnet forgalma a számítások szerint négyévente megtízszereződik.

A hálózat 24 ezer kilométernyi optikai kábelből áll össze, és az egész Egyesült Államokat keresztülszeli. A lap hozzáteszi, bár ez a leggyorsabban működő hálózat, Japánban egy kísérlet során sikerült elérni az 1 petabit/s-os átviteli sebességet. Ez 1000 terabit/s-ot jelent.

Milyen internetért fizet? Mostantól még pontosabb képet kaphat a sebességről

Fontos változást hajtott végre statisztikai módszertanában a Speedtest, így a felhasználók a korábbiaknál is pontosabb információt kaphatnak arról, milyen sebességgel netezhetnek.

A mostani fejlesztéssel a tudósok gyorsabban tudják feldolgozni, tárolni, elemezni és modellezni a beérkező adatokat. A szakemberek azt várják, jelentős fejlődést érnek el az új hálózati sebességgel a génszekvenálás során, vagy épp a rádióteleszkópokkal végzett kutatásokkal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.