Az Európai Bizottság, az Európai Űrügynökség, valamint az európai űrpipar és több nemzeti űrügynökség képviselői tartanak előadást
Az európai űrpolitika eredményeiről és jövőjéről szervez nemzetközi konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpontján belül működő Világűrjog és Politika Kutatóintézet – közölte az egyetem hétfőn. A kutatóintézet mára az Európai Űrügynökség jogi központjának (ECSL) nemzeti kapcsolattartója is.
A csütörtökön kezdődő rendezvényen az Európai Bizottság, az Európai Űrügynökség, valamint az európai űrpipar és több nemzeti űrügynökség képviselői tartanak előadást.
A közleményben Bartóki-Gönczy Balázs, a konferenciát szervező kutatóintézet vezetője kifejtette, a világűrbe telepített rendszerek mára a gazdaság alapvető folyamatait támogatják, elég a földmegfigyelésre, navigációra, internetre, a televíziózásra, illetve a meteorológiai megfigyelésekre gondolni. Természetesen a modern hadviselés, védelmi rendszerek sem képzelhetők el az "űrszegmens" nélkül – tette hozzá a szakember.
Megjegyezte, ez egy olyan horizontális iparág, amely az élet, a gazdaság szinte minden területén érezteti a hatását, esetleges károsodása pedig beláthatatlan következményekkel bírna a gazdaságra. „Egy új űrkorszak hajnalán vagyunk, mely egy kiújuló, de más jellegű űrversenyt vetít elénk” – fogalmazott a kutatóintézet vezetője.
Arra is kitértek, hogy a konferencia másnapján, október 14-én a hallgatóké lesz a főszerep az egyetemen, ugyanis első alkalommal rendezik meg a Space Policy Student Symposiumot, ahol 10 hallgató és doktorandusz neves nemzetközi zsűri előtt mutatja be angol nyelven a világűr fenntartó használatával, illetve biztonság- és védelempolitikai aspektusaival kapcsolatos kutatásait.
A konferencián személyesen is részt lehet venni, de online is követni lehet a programot, amely itt érhető majd el.