Tech László Ferenc 2022. október. 03. 12:03

A Telekom új mobilja: 5G és nagy kijelző olcsón, de pontosan milyen áron? Teszten a T Phone Pro 5G

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Nagyobb, mint egy S22 Ultra, négy hátsó kamerája van, hasít a Telekom 5G-hálózatán, és nem is kerül sokba. A Telekom saját márkás új okostelefonja igen ígéretesnek tűnik, de vajon mit nyújt a valóságban? Kipróbáltuk a T Phone Pro 5G-t.

A nemrég debütált 2022-es Apple készülékek közül a legolcsóbbért, a 128 GB memóriás iPhone 14-ért is minimum 450 ezer forintot kell fizetnünk. Mostanság egyre kevesebben hajlandóak vagy tudnak kifizetni ekkora összeget egy mobiltelefonért, de szerencsére azért az ennél jelentősen olcsóbb kategóriákban is pezseg az élet.

A Telekom például egy 107 800 forintos listaárú hatalmas kijelzős és 5G-kompatibilis saját márkás újdonsággal rukkolt elő, melyet még az október 5-i piaci debütálás előtt gyorsan ki is próbáltunk.

László Ferenc

Jelen tesztalanyunk becses neve T Phone Pro 5G, de könnyen kikövetkeztethető, hogy nem maga a magenta színekben pompázó mobilszolgáltató gyártja ezt az új telefont. Hát persze, hogy egy kínai cég, a dobozon konkrétan annyi áll kisbetűkkel feltüntetve, hogy Huizhou Haige.

A történet körülbelül úgy szól, hogy a Telekom összefogott az Androidot fejlesztő Google-lel és az említett távol-keleti gyártóval, és ennek eredményeképp az Egyesült Államokban nemrég piacra került egy bizonyos REVVL 6 Pro nevezetű mobil, ami most T Phone Pro 5G néven érkezett meg hozzánk.

László Ferenc

Az október elején kilenc európai országban, így többek közt Magyarországon is debütáló, a kevésbé árérzékeny német piacon viszont csak 2023 elején bemutatkozó újdonság hatalmas méretű, kicsit nagyobb még a Samsung idei abszolút csúcskészülékénél, a Galaxy S22 Ultránál is.

A T Phone Pro 5G persze nem egy flagship kategóriás, hanem sokkal inkább egy széles tömegeknek szánt alsó-középkategóriás telefon. Ennek jegyében nem kapunk drága és nemes anyagokat, mindenesetre a minőségérzetre így sem lehet panasz, a matt hátlap kellemes tapintásérzetet biztosít.

Fényerő fronton is nagyon más kategória a T Phone Pro és az S22 Ultra
László Ferenc

Az átlagnál vastagabb kávákkal szegélyezett érintőkijelző 6,82 colos képátlóval bír. A 395 ppi-s pixelsűrűség korrektnek mondható, a felbontás rendben van, ellenben a kontrasztos és hatalmas betekintési szögű OLED panelekhez szokott szemünk csalódottan pislog a fakó és nem túl nagy fényerejű LCD láttán.

Nincs készenléti képernyő és 90–120 Hz helyett csupán 60 Hz-es frissítést kapunk. A cseppformát öltött szenzorszigetben egy 16 megapixeles frontkamera található, a szelfik közepes minőségűek, a videók maximum Full HD felbontásúak.

László Ferenc

A kijelző dupla koppintással is felébreszthető, továbbá beállítható, hogy a készülék felemelése is kiváltsa a panel felébresztését.

A kombinált microSD-SIM slot bal oldalt található, a hangerőállító kezelőszervek és a magenta színű bekapcsológomb az ellentétes oldalon figyel, utóbbi ad otthont a közepes sebességű és pontosságú ujjlenyomat-szenzornak. Az alsó élen az USB-C port mellett egy jack dugaljra és egy hangszóróra lehetünk figyelmesek, a sztereó kihangosítást elbukjuk.

László Ferenc

Belső értékek

Az első bekapcsoláskor megkérdezi a rendszer, hogy fel szeretnénk-e telepíteni a Telekom magenta ikonos appjait és egyéb hasznos alkalmazásokat, például a Waze-t és a Vibert. A tesztkészüléken gyárilag júliusi biztonsági csomagot találtunk, ami egy körülbelül 30 perc alatt feltelepített 70 MB-os update-tel augusztusira frissült, az Android verziószáma 12-es.

Jól hangzik a szoros Telekom-Google együttműködés, de jó lenne, ha ez a valóságban már most 13-as Androidot, vagy legalább szeptemberi biztonsági pakkot jelentene.

Az viszont tény, hogy a felhasználói felület teljesen szűz, lényegében érintetlen Android, a puritán rendszer gyorsan átlátható, egyszerűen kezelhető és egész fürgén teszi a dolgát. Abban egyelőre csak bízni tudunk, hogy az ígért OS és security frissítések gyorsan és sokáig elérhetők lesznek.

László Ferenc

A 2020-ban debütált Mediatek Dimensity 700-as chipset nem egy erőművész, de alapvetően korrekt sebességet biztosít – a Geekbench tesztben 521/1518 pontos eredményt regisztráltunk. A 6/128 GB-os memória sem rossz ajánlat, ráadásul microSD memóriakártyával akár 2 TB extra tárhelyet is nyerhetünk.

Az 5000 mAh kapacitású akkumulátor mintegy 1,5 napos üzemidőt tesz lehetővé, ellenben a töltés igen lassú. A maximum 15 W-tal táplálható telep 30 perc alatt tölthető fel 0-ról 41 százalékra, 60 percnél 73 százaléknál járunk, a 90. percet pedig 93 százalékos érték mellett szakítjuk át. A végén nagyon belassul a folyamat, a teljes töltés több mint 2 órát vesz igénybe.

Kár, hogy alapáron csak egy USB-A/C kábelt kapunk, töltőfej nem jár a pénzünkért, a vezeték nélküli tölthetőség viszont szokatlan, igen kellemes meglepetés ebben a kategóriában. Az 5G mobilnet szupergyors, és ott van még mellette az ac szabványú wifi, az 5.1-es Bluetooth, valamint az NFC.

László Ferenc

Képalkotás

A hátlap balfelső sarkában jól mutat a kompakt kamerasziget a maga négy objektívével, melyek közül azonban kettőnek, a 2 megapixeles makró modulnak és a hasonló felbontású mélységérzékelőnek nem sok hasznát vesszük.

A főkamera lelke egy 50 megapixeles képszenzor, mely alaphelyzetben 12,5 megapixeles pixelösszevonásos felvételeket készít. A képminőség leginkább közepesnek, picit átlag alattinak nevezhető, az 50 megapixeles üzemmódnak nem sok értelmét látjuk.

László Ferenc

A haladó felhasználóknak ott a néhány manuális beállítási lehetőséggel szolgáló Pro mód, ezenkívül pedig az 5 megapixeles ultrawide kamera mellett sem mehetünk el, mely elsősorban 115 fokos nagylátószögéről ismerszik meg.

A chipset nem támogatja a 4K felbontást, így be kell érjük 2560x1440 pixeles 2K felbontással, ami mellé 30 fps sebesség társul. Amennyiben megelégszünk 1920x1080 pixeles videókkal, akkor akár 60 fps-t is beállíthatunk.

László Ferenc

Konklúzió

+: korrekt minőségérzet és sebesség, méretes kijelző, nagy akkumulátor, 5G mobilnet, vezeték nélküli töltés.

: nem túl jó minőségű LCD, a kamerák fele felejtős, a szoftver lehetne frissebb, monó kihangosítás, lassú töltés, feláras töltőfej.

A T Phone Pro 5G receptje felettébb egyszerű: vegyünk egy hatalmas kijelzőt, tegyünk mellé jó néhány mutatós kamerát és gyors 5G-t, aztán pedig fűszerezzük meg mindezt egy barátságosnak tűnő árcédulával. A kijelző és a kameraszett azonban valahogy nem az igazi, és ezenkívül is adódnak problémák a Telekom saját márkás újdonságával.

A már említett mintegy 108 ezer forintos ár nem lenne rossz, ha a szolgáltató kínálatában nem figyelne ott például 100 ezer forint magasságában a Redmi Note 10 Pro, mely sokkal jobb 120 Hz-es OLED kijelzőt és alapáron járó 33 W-os töltőt vonultat fel.

Szintén jó vételnek számít az eggyel újabb Redmi Note 11 Pro a maga 130 ezer forintos szabadpiaci árával, 108 megapixeles főkamerájával és 67 W-os töltőjével. Ha pedig kicsit spórolnánk, akkor érdemes egy pillantást vetni a 80 ezer forintos áron jegyzett Redmi Note 11-re, mely ugyan kicsit kisebb, de sokkal jobb minőségű kijelzőt vonultat fel, és bár csak 4 GB RAM-mal bír, 33 W-os alapáras töltője sokat nyomhat a latban.

Redmi Note 11 vs. T Phone Pro 5G
László Ferenc

Jelen tesztalanyunk kisebb méretű, szerényebb memória/kamera/aksi szettes testvérmodellje, a T Phone 5G 90 ezer forintos áron kelleti magát. Október végéig ajándék kijelzőfólia és adott esetben szilikontok is járhat a két magenta logós telefon első vásárlóinak, akik ezenkívül 3 hónapig ingyen kapnak 100 GB Google One felhőtárhelyet, mely ezt követően 690 forintos havi díj ellenében lesz elérhető.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.