A néhai királynő koporsója meglehetősen nehéz.
Egy több száz évre visszanyúló hagyomány miatt II. Erzsébet királynőt is egy ólommal bélelt koporsóban helyezik örök nyugalomra – kezdi cikkében a tudományos-ismeretterjesztő oldal, az IFLScience. A portál azt írja, az ólom temetkezéshez való használata egyáltalán nem meglepő, és a néhai Fülöpöt is ilyen koporsóban temették el. (II. Erzsébet koporsója egyébként már közel 30 éve, hogy elkészült.)
A portál szerint a királyokat, királynőket, hercegeket és hercegnőket évszázadok óta ólomkoporsókban temetik el, mivel ezek jobban megőrzik az elhunyt testét. Az ólomkoporsók első használata azokra az időkre nyúlik vissza, amikor még nem álltak rendelkezésre a tartósításra alkalmas modern módszerek. (A formaldehid ilyen célú használatát például csak 1869-ben fedezték fel.)
Miért gyászolják több millióan II. Erzsébet királynőt?
A szakemberek szerint akkor is érezhetünk gyászt, ha nem egy közeli hozzátartozónk hunyt el.
Az ólomkoporsó a tudományos beszámolók szerint akár egy éven át is tökéletes állapotban tarthatja a testet, elsősorban azért, mert ilyen esetben azt egyáltalán nem éri nedvesség. És mivel az ólom nem bomlik, a koporsó mindvégig légmentesen zárva marad.
Az ólomkoporsós temetkezés Európában évszázadokon át csak a leggazdagabbak számára volt megfizethető.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.