A kutatók szerint a 65 éven felülieknél 50-80 százalékkal nagyobb az esély az Alzheimer-kór kialakulására a koronavírus-fertőzés utáni egy éven belül, mint azoknál, akik nem kapták el a vírust.
Egy 6 millió ember bevonásával készült kutatás arra a megállapításra jutott, hogy a 65 év felettiek esetében jelentősen megnőtt a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának esélye a koronavírus-fertőzést követő egy éven belül. A kontrollcsoporthoz képest 50-80 százalékkal volt magasabb ez a kockázat, ami azt is mutatja, milyen lehetséges hatásra lehet számítani a jövőben az időseknél.
Pamela Davis, a Journal of Alzheimer’s Disease című lapban megjelent tanulmány társszerzője szerint bár az Alzheimer-kór kialakulásának folyamatát továbbra sem ismerjük teljesen, azt korábban már megállapították, hogy két tényező fontos szerepet játszhat benne: a vírusfertőzések és a gyulladás. Mivel a SARS-CoV-2 vírust korábban már összefüggésbe hozták a központi idegrendszer rendellenességeivel, beleértve a gyulladásokat is, ezért meg akarták vizsgálni, hogy a koronavírus akár rövid távon is hozzájárulhat-e a betegség kialakulásához.
Nem csak a teste bánja: szellemi hanyatláshoz vezethet, ha túl sok cukrosat, zsírosat eszik
Újabb bizonyítékot találtak ausztrál kutatók a magas zsír- és cukortartalmú ételek egészségromboló hatására, ezúttal a szellemi hanyatláshoz való hozzájárulására.
A kutatók ezért az Egyesült Államokban hatmillió olyan embert vontak be a kutatásba, akinek kórtörténetében nem fordult elő Alzheimer-kór. Ezután felosztották őket két csoportra, ahol a csoport tagjai eltérő társadalmi és gazdasági háttérrel rendelkeztek, és eltérő rasszhoz tartoztak. A tudósok arra jutottak, hogy a koronavírust elkapó időseknél a fertőzés utáni egy éven belül csaknem duplájára nő a betegség kialakulásának kockázata. A legnagyobb veszélyben a 85 év feletti nők voltak. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy az eredmények ellenére az továbbra sem egyértelmű, hogy a koronavírus milyen módon képes Alzheimer-kórt okozni.
Tényleg nagyon figyeljen a D-vitamin-szintjére - megjött az új kutatás eredménye
Egyszerű laborvizsgálattal kimutatható, hogy szenvedünk-e D-vitamin hiányban. Ha igen, érdemes lesz tenni ellene, már csak azért is, hogy elkerüljünk egy progresszív betegséget, a demenciát.
Ha ez a trend fennmarad, akkor az a jövőben sokkal nagyobb terhet ró majd az egészségügyre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.