A csótány hátára szerelt elektromos szerkezet napelemmel töltődik fel, így nem kell attól tartani, hogy a kutatás során végleg lemerül az akkumulátora.
Újfajta módszerrel segítenék a városi mentést a japán Riken CPR kutatói. Olyan felszerelést készítettek, amit ha egy csótányra erősítenek, irányítani tudják a rovart.
Az npj | Flexible Electronics című folyóiratban közzétett kutatási eredmény szerint a csótányra szerelt csomag napenergiával működik, így ha az lemerülne, akkor a napfény segítségével újra lehet tölteni az akkumulátort. Emiatt nem kell azon aggódni, hogy egy robot lemerül a küldetés közben, az energiahiány ugyanis bármikor gyorsan orvosolható.
A kutatók szerint a 3D-nyomtatással létrehozott, ultravékony organikus napelemek 17,2 mW energiát termelnek, ami 50-szer több annál, amit jelenleg használnak bizonyos rovarokon.
A ragasztó segítségével rögzített szerkezet a csótányt semmilyen mozgásában nem korlátozza. Előnye ugyanakkor, hogy a távirányítón keresztül leadott utasítás segítségével meg lehet mondani, merre kanyarodjon el a rovar.
A mérnökcsapatot vezető Fukuda Kendzsiro szerint később bármelyik másik rovarra is rá lehet adni a felszerelést, így a csótányok mellett más állatokat is be lehet majd vetni a kutatásoknál.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Kiemelt kép: YouTube / riken english channel)