Durván kilőhet a vérhígító készítmények ára, részben a sertéspestis miatt. De kinek és mire is kell a vérhígító?
Egy olyan árváltozás lép életbe október elsején, ami a heparintartalmú termékeket érinti és aminek eredményeként 200–450 százalékos drágulás lehet majd érzékelhető a vérhígító gyógyszereknél – erről lapunk is írt korábban a Napi.hu híre nyomán. Ebben hozzátették:
a megelőzésre használt vérhígítókért 4500 forint körüli összeget, a terápiás készítményekért pedig 15 600 forintot kell majd fizetniük a gyógyszerszedőknek.
A heparinkészítményeket elsősorban olyan betegek kapják, akiknél vérrög alakult ki valamelyik szervükben, vagy nagy a vérrög kialakulásának veszélye. Ezeket a gyógyszereket nagy mennyiségben alkalmazzák a kórházak, de injekcióban maguk a betegek is be tudják adni. Emiatt a patikákban is nagy a kereslet irántuk. A heparintartalmú szereket a koronavírus-járvány alatt is többen keresték, mivel a vírus által okozott vérrögképződést ilyen gyógyszerekkel előzték meg, illetve kezelték. A drágulásnak ugyanakkor nem teljesen ez, illetve csak ez az oka:
a heparinkészítmények alapanyagát a speciálisan tartott sertések feldolgozása során állítják elő. Ez az alapanyag azonban a sertéspestis-járvány következtében napjainkban csak korlátozottan elérhető.
Mit lehet tudni a heparinról?
A Webbeteg.hu leírása szerint a heparin alkalmazása nehézkes, mivel a bélből nagyon rosszul szívódik fel – így szájon át nem lehet bevenni. Izomba vérömlenyképződés miatt nem lehet adni, bőr alatt pedig csak kevéssé szívódik fel. Ezért vénába adva alkalmazható a leghatékonyabban.
A heparin a vizelettel ürül, nem jut át a magzatburkon, és nem választódik ki az anyatejbe. Emiatt várandósok vagy szoptató anyák esetén, más hatékonyabb véralvadásgátlókkal szemben heparint alkalmaznak.
A heparint személyre szabottan adagolják, dózisa függ az alvadási értékektől, a betegség fajtájától és lefolyásától, a mellékhatásoktól, a beteg testsúlyától és korától, ezenkívül figyelembe veszik a heparinérzékenységet.
Mikor nem lehet?
A hatóanyag nem adható akut vérzéskor, a heparinra való túlérzékenység esetén, a vérzékenység különböző formáiban, illetve minden más olyan esetben, mikor az esetleges vérzéses szövődmények súlyos komplikációt válthatnak ki.
Általánosságban a vérhígítókról
A vérhígítók megakadályozzák a vérrögök képződését, ezzel pedig óvják az egészségünket – írja a Házipatika.
A vérrögképződés szervezetünk védekezőrendszerének fontos eleme, hiszen amikor megsérül egy ér, a vérrögök zárják el a nyílást, így megóvva minket a belső vérzéstől. Ha azonban túl sok vérrög képződik az ereinkben, az már a véráram útját is elzárhatja – ez pedig trombózist vagy stroke-ot okozhat.
Természetes vérhígítók
A MedicalNewsToday korábbi összeállításában részletesen is bemutatta, mik azok a természetes anyagok, amik kisebb-nagyobb mértékben vérhígító hatással is rendelkeznek. Ilyen többek közt a kurkuma, a gyömbér, a Cayenne-paprika, az E-vitamin és a fokhagyma is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.