Az egyre elterjedtebb online kapcsolattartásban megszaporodtak a legkorszerűbb csalási technikákat kihasználó, hamis személyeket mutató videók. Azonban egy egyszerű módszerrel ezek leleplezhetők.
Az online világban, amikor nem a hús-vér ember ül velünk szemben, könnyen előfordulhat, hogy nem is valódi személy, akit a monitoron látunk. A mesterséges intelligencia ugyanis szinte csodákra képes ezen a területen (is). Az emberekről készült hang-, kép- és videótartalmak mélyhamisításai már évek óta potenciális identitásveszélyként szerepelnek.
Az FBI – írja a ZDNet – nemrégiben arra figyelmeztetett, hogy megnövekedett azon csalók száma, akik mélyhamisított hangot és videót használnak az online állásinterjúkon való részvétel során, ami a világjárvány idején egyre szélesebb körben elterjedt. Az FBI megjegyezte, hogy a megüresedett technológiai állásokat mélyhamis jelöltek célozták meg, mivel a szerepek révén a támadó hozzáférhet a vállalati informatikai adatbázisokhoz, a magánügyféladatokhoz és a védett információkhoz.
Azonban még ezek az úgynevezett deepfake (mélyhamisításos) szoftverek sem tökéletesek, és épp a gyengeségeik segíthetnek a leleplezésben. Az FBI például arra figyelmeztetett, hogy a videó résztvevői mély hamisítványt észlelhetnek, amikor a köhögés, tüsszögés vagy más hangok nem egyeznek a videón láthatóval. Azonban – állítja a Metaphysic – létezik még egy ennél is egyszerűbb módszer: a biztonsági kutatók szerint csak meg kell kérni az „interjúalanyt”, hogy fordítsa el az arcát.
Ennek a potenciálisan praktikus hitelesítési ellenőrzésnek az az oka, hogy bár a mélyhamisított mesterséges intelligencia modellek nagyon jól elkészítik elölnézetből az arcot, nem alkalmasak profilnézetek készítésére. (Ez alól legfeljebb a hollywoodi hírességek jelentenek kivételt, akikről annyi felvétel áll rendelkezésre, hogy még álprofilkép is készíthető.)
Mivel azonban az esetek döntő többségében nem világsztárok jelentkeznek egy állásra, az oldalsóprofil-ellenőrzés egyszerű és hatékony hitelesítési eljárássá válhat a videóalapú online állásinterjúkat készítő vállalatok számára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.