A 98 méter magas SLS az Artemis-misszió egyik igen fontos eleme.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) új holdrakétája megérkezett a floridai indítóállásba, első repülése kevesebb mint két hét múlva esedékes. A 98 méter magas rakéta kedden késő este indult négymérföldes útjára az óriási hangárból, és majdnem 10 óra alatt szállították át az indítóállásra. Végül szerdán napkeltekor került a végleges helyére.
A NASA tervei szerint a tesztrepülés augusztus 29-én indul, a legénységi kapszulában egyelőre csak három kísérleti bábut helyeznek el, a rajtuk elhelyezett érzékelők mérik majd a sugárzást és a keletkező rezgéseket. A kapszula távoli pályán kerüli meg a Holdat, majd a Csendes-óceánba zuhan. A tesztrepülés ideje hat hét.
Ez lesz a NASA Artemis-programjának első holdrepülése. Két éven belül már űrhajósokat akarnak Hold körüli pályára küldeni, 2025-ben már legénység landolna az égitesten. Az eredeti tervek szerint 2024-ben érkezett volna először amerikai űrhajós a Holdra a program keretében, ezt még a Trump-kormányzat jelentette be 2019-ben.
A NASA több mint egy évtizede, az űrsiklóflotta nyugdíjba vonulása után indította el a programot, a hosszú késedelem több milliárd dollárral növelte a költségeket.
Az amerikai űrügynökség Space Launch System (SLS) nevű hordozója 12 méterrel kisebb, mint a fél évszázada az Apollo-programhoz használt Saturn V rakéták, azonban nagyobb teljesítményű, mivel egy magfokozatot és két iker gyorsítórakétát használ. Bill Nelson, a NASA igazgatója úgy fogalmazott, „ha ránézünk a rakétára, szinte retrónak tűnik, olyan, mintha a Saturn V-re pillantanánk vissza, csakhogy ez egy teljesen más, új, rendkívül kifinomult rakéta és űrhajó”.
Az Apollo-programban 24 űrhajós repült a Holdra, tizenketten 1969 és 1972 között le is szálltak az égitesten.
A rakétát már harmadszor helyezték az indítóállásba, az áprilisi teszt ugyanis üzemanyag-szivárgás és egyéb problémák miatt sikertelen volt, és az SLS-t vissza kellett szállítani javításra a hangárba. A főpróbát júniusban megismételték, akkor ugyan jobbak lettek az eredmények, de indítás akkor sem történt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.