Tech hvg.hu 2022. augusztus. 17. 09:03

Olyan ásványt találtak egy kiszáradt marsi tó helyén, amit a Földön vulkánokban szoktak

Egy, a Gale-kráterben talált ásvány, a tridimit hátteréről osztott meg nemrég új információkat egy kutatócsoport.

Bár a Mars egy idegen, általunk még nem teljesen ismert bolygó, akadnak olyan jellemzői, amiket ismerősnek találhatnak a kutatók. Néhány éve egy különleges ásvány miatt alakult ki ez az érzés a szakértőkben. Azt azonban nem sikerült megfejteniük, mégis hogyan kerülhetett oda – ez az ásvány ugyanis alapvetően a Földön fordul elő.

Az IFLScience most arról ír, hogy kutatók egy friss tanulmányban részletezni tudták a tridimittel kapcsolatos kérdéseket, és azt, hogyan lehetséges, hogy ezt az anyagot a Marson is megtalálták. (Az ásványra a Curiosity Mars-járó bukkant rá a Gale-kráterben végzett munkálatok során, egy olyan területen, ahol korábban egy tó is lehetett.)

Elképesztő felvételek jöttek a Marsról, a kínai szonda csinálta őket

Vulkán, medence és sejtelmes kanyonrendszer is látható a képeken.

A tridimit a kvarc egy olyan fajtája, ami a robbanásszerű vulkánkitörések során jön létre – vagyis alapvetően magas hőmérsékleten. Ez az elmélet azonban csak a Földön talált tridimit esetében állja meg a helyét. Hiszen a marsi változata egy olyan területről származik, amit korábban víz borított. De akkor miként lehetséges, hogy ott is megtalálható?

Az Earth and Planetary Science Letters szaklapban közölt tanulmány egy másfajta vulkanikus tevékenységbe enged betekintést. E forgatókönyv szerint a marsi magma a szokásosnál tovább maradt a kamrájában, ahol úgynevezett frakcionált kristályosodáson ment keresztül. Ez egészen addig tartott, amíg szilícium nem halmozódott fel benne. Ezt követően egy hatalmas, tridimitet is tartalmazó hamufelhő lökődött ki, aminek tartalma később lerakódott – többek közt a Gale-kráterben is.

Elon Musk kirakott egy képet, és odaírta: egy nap a Marson fogjuk látni ugyanezt

Messze van még, mire a Marson is indítóállomások települnek, de biztos, hogy ebbe az irányba tartunk - legalábbis Elon Musk legújabb bejegyzése alapján.

Az eddigi eredmények arra utalnak a kutatók szerint, hogy a Marson több mint 3 milliárd évvel ezelőtt robbanékony vulkanizmus zajlott, miközben a bolygó egyre inkább egy száraz sivataggá változott – olyanná, ahogy napjainkban is ismerjük. „Ez azt sugallja, hogy a Marsnak sokkal összetettebb és érdekesebb vulkáni története lehet, mint azt gondoltuk volna” – mondta Kirsten Siebach, a Rice Egyetem munkatársa.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.