Tech hvg.hu 2022. augusztus. 17. 08:35

Génszerkesztéssel hoznák vissza az életbe a majd 90 éve kihalt erszényesfarkast

A projekt résztvevői szerint tíz éven belül újra élni fog az erszényesfarkas, más tudósok szerint ez csak tündérmese.

Ausztrál és amerikai kutatók sokmillió dolláros kutatási projektbe kezdenek azzal a céllal, hogy visszahozzák az életbe az erszényesfarkast, másik nevén a tasmán tigrist, amelynek utolsó ismert példánya közel egy évszázaddal ezelőtt, az 1930-as években pusztult el.

A tudósok ma is élő, az erszényestigriséhez hasonló DNS-szerkezettel rendelkező erszényesek őssejtjei és génszerkesztés segítségével teremtenék újra a fajt – vagy valami ahhoz nagyon hasonlót –, és a BBC beszámolója szerint kifejezetten optimisták: úgy vélik, az első példány tíz éven belül visszatérhet a vadonba.

Az erszényesfarkasok egyedszáma akkor kezdett fogyatkozni, amikor az emberek több tízezer évvel ezelőtt megjelentek Ausztráliában, és további csökkenésnek indult a dingók ottani feltűnésével. A faj végül Tasmánia szigetére szorult vissza, ahol a kihalásáig vadászták. Az utolsó egyed a hobarti állatkertben élt 1936-ig.

A faj „feltámasztásának” ötlete nem újkeletű, az Ausztrál Múzeum 1999-ben kezdett bele abba a kutatásba, amelynek célja az állat klónozása volt, és azóta számos kísérletet tettek arra, hogy a meglévő mintákból kivonják, illetve újraépítsék a DNS-ét.

A mostani projekt a Melbourne-i Egyetem és a texasi központú Colossal nevű cég kutatóinak együttműködésében indul. Az amerikai vállalat korábban azt jelentette be, hogy megpróbálja visszahozni az életbe a gyapjas mamutot.

Más tudósok szerint mindez lehetetlen. Jeremy Austin, a terület szakértője a Sydney Morning Heraldnak úgy fogalmazott: az efféle próbálkozásokat leginkább csak „tündérmese-tudományként” lehet leírni. Szerinte a projekt célja inkább az, hogy felkeltse a média érdeklődését a kutatók iránt.

Kiszínezték a videót, amelyen az utolsó tasmán tigris látható

Színezett felvételen keltették életre a 85 évvel ezelőtt kihalt tasmán tigris legutolsó ismert, fogságban élő példányát, Benjamint.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.