Tech hvg.hu 2022. augusztus. 16. 11:03

Új lendületet kaphat a kincskeresés: megjött a drón, amely látja, melyik az értékesebb fém

A SeaSearcher egy kísérleti formában létező fejlesztés, de ha beválik, a tengerfenéken rekedt tárgyak felkutatása még könnyebb lehet.

Az elmúlt hetekben több hír is érkezett a tengerfenéken, de legalábbis nagyon mélyen rekedt kincsekről, amik kiemelése feladja a leckét a kutatóknak. Akik ezért nagyon sokszor kockáztatnak is: például búvárokat küldenek le, hogy mérjék fel a terepet, ami azonban egyáltalán nem veszélytelen manőver. De a szakértők dolgát az is nehezítheti, ha a kincsek nem elszórva, hanem mondjuk egy elsüllyedt hajó rakterében találhatók. Ez a helyzet a San José-gályával is, ahova különféle berendezéseket vezényeltek. Ezek azonban csak vizsgálnak, adatot gyűjtenek, másra nem igazán jók.

Ezért is olyannyira hangsúlyos a SeaFarer nevű cég nem is olyan friss fejlesztése, amit 2014 óta tesztelnek a szakemberek. Egy különleges víz alatti drónról van szó, ami nemcsak látja a mélyen lévő fémeket, hanem képes is megkülönböztetni azokat. Még akkor is, ha ehhez 10 méteres mélységbe kell merülni.

17 milliárd dollár értékű kincs lapul az 1708-ban elsüllyedt hajó körül, amit hamarosan a felszínre hoznak

Már nincs kétség, a spanyol San José a világ egyik legértékesebb hajóroncsa.

A SeaSearcher nevű eszközt egy Tim Reynolds nevű mérnök készítette el a Wild Manta céggel kötött partnerség jegyében – írta erről az Interesting Engineering. Egyelőre Floridában próbálgatják, ahol a part menti vizeket fésülik át vele, hogy régi hajóroncsokat fedezzenek fel. Ehhez engedélyekre is szükség volt, de a cég megkapta ezeket. Közben persze a drón is fejlődik, okosodik, és mostanra már arra is képessé vált, hogy 3D-s térképet készítsen az általa meglátogatott helyekről. Ezt a szakemberek további adatgyűjtéshez tudják felhasználni.

Az eszközből egyelőre csupán egyetlen változat létezik, de már tervezik a következőt, amit nagyobb mélységben is be lehet majd vetni. A kutatók hangsúlyozták: bár a SeaSearcher eddigi missziói során nem bukkant aranyra vagy más nemesfémre, minden merülés alkalmával beazonosított egy-egy anyagot, köztük vasat, ólmot, rézt és sárgarézt is. A drón rendszere ráadásul folyamatosan bővíthető, mivel egy mesterségesintelligencia-alapú szoftver vezérli, ami a kutatók szerint idővel sebészi pontosságú munkára is alkalmas lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.