Régóta tanulmányozzák már a kutatók az ember immunrendszerét, hogy a megértésével még jobb hatásfokkal gyógyíthassanak az orvosok. Most ezen a téren sikerült egy jelentős előrelépést tenni.
Azt már eddig is tudni lehetett, hogy az ember immunrendszere sejtek hálózatából áll. Ezek egy része a testben vándorolva kutat kórokozók iránt, majd ha ilyet talál, jelez más immunsejteknek, hogy pusztítsák el azt. Az információ átadása a sejtek felületén lévő fehérjékkel történik: ezzel adják le a jelzést, majd egy másik sejt a felületén lévő receptorok segítségével „veszi az adást”.
Ennek a folyamatnak a megértése kulcsfontosságú a további kutatások, valamint az orvoslás szempontjából. Ennek egy részét korábban már sikerült feltérképezni, ám ez a térkép hiányos volt, ezért csak homályos elképzelésük volt a receptorkapcsolatokról.
Feltették egy chipre az emberi immunrendszert
Az emberi immunrendszer roppant bonyolult, és valójában még most sem ismert teljesen. A Harvard Egyetem kutatói megpróbálták a lehetetlent: egyetlen chipen modellezni védekezőrendszerünket.
A brit Wellcome Sanger Institute és a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) kutatóinak most sikerült kidolgozniuk az első átfogó térképet az emberi immunrendszert alkotó kapcsolatok hálózatáról, ami egyértelműen bemutatja, hogyan kapcsolódnak össze és kommunikálnak az immunsejtek – derül ki a Nature-ben megjelent publikációból. A munka nemcsak az egyes sejttípusokat és hírvivőket emeli ki, hanem az egyes immunsejtek közti jelátvitel relatív sebességét is – írja az Interesting Engineering.
Mindez nemcsak a terápiás kezeléseket, de a gyógyszerfejlesztést is forradalmasíthatja.
Berend Snijde, az ETH molekuláris rendszerbiológiai intézetének tudósa szerint mindez megmutathatja, hogy a gyógyszerfejlesztések során mely jelátviteli csatornára érdemes összpontosítani. Emellett a térkép arra is rávilágíthat, hogy egy adott gyógyszernek lesz-e hatása egy másik jelátviteli útra, ami így mellékhatást eredményezhet.
Soha nem látott részletességgel térképezte fel a Google az emberi agy egy szeletét, különös dolgokra bukkantak
A Google az emberi agy nagyjából 1 köbmilliméteréről készített háromdimenziós térképet, de már ez is óriási mennyiségű adatot eredményezett.
Mindez az eredmény nagy előrelépés lehet az immunterápiában, így pedig például a rákos megbetegedések elleni küzdelemben is. Emellett olyan emberek is kaphatnak majd ilyen kezelést, akik korábban valamilyen ok miatt nem adhattak ilyet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.