Új környezetben, a mikrogravitáció mellett is tesztelni fogják a MIRA nevű robotsebészt, ami többek szerint útjára indíthatja a sérülések autonóm korrigálását.
Aki látott már űrben játszódó mozifilmet, az valószínűleg láthatott olyan jelenetet is, amiben a főhőst egy gépi sebész hozta rendbe. Nos, úgy tűnik, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) lakói hamarosan ilyen berendezés mellett tudnak majd dolgozni.
Mint ugyanis a Universe Today beszámolt róla, a NASA finanszírozásával, és a technológia által az utóbbi időben elnyert, több mint 100 millió dollárnyi támogatás révén egyre okosabb eszközzé tudott válni a MIRA nevű robot. Egy viszonylag kisméretű orvosi műszerről van szó, ami a bemetszéseken keresztül is képes operálni, ami lényegesen kisebb kockázatvállalást jelent.
A MIRA-val kapcsolatos munka nagyjából 20 éve folyik, a kutatók pedig hosszabb ideje próbálkoznak azzal, hogy a technika eljusson a Nemzetközi Űrállomásra is. Ez az álom pedig nemsokára megvalósulhat: a legfrissebb hírek szerint a robotsebész 2024-ben kerülhet olyan állapotba, hogy rakományként mikrogravitációs környezetbe jusson, és az asztronauták is elkezdhessenek vele dolgozni.
Az űrállomás fedélzetén a MIRA több sebészeti feladatban is részt vesz majd, de egyelőre kizárólag szimulátorként. A kutatók úgy látják, ezek a tesztek rendkívül fontosak a jövőbeni munkák (és persze az elnyerhető pénzügyi támogatás) miatt. Egyesek azt sem zárják ki, hogy a MIRA (vagy utódai) idővel teljesen önállóan, hús-vér orvos nélkül operáljanak meg valakit. Akár űrbéli körülmények között is, ahol nem áll rendelkezésre rendes műtő. De erre még alighanem sokat kell várni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.