Tech hvg.hu 2022. augusztus. 10. 18:03

Csak most derült ki: nagyon nem mindegy, hogyan vesszük be a gyógyszereket

Azzal, hogy egy tabletta a szájba kerül, majd onnan a gyomorba, egy hihetetlenül összetett folyamatnak tesszük ki a szervezetünket – mutattak rá kutatók.

Bár egy gyógyszer szájon át történő szedése a legegyszerűbb módja a készítmény szervezetbe juttatásának, ez nem mindig igaz – kezdődik az EurekAlerten megjelent közlemény. Azzal ugyanis, hogy a gyógyszer a szájba kerül, és onnan a gyomorba, valójában a legösszetettebb/legbonyolultabb módját választjuk a hatóanyag felszívódásának. Ráadásul a testtartás sem elhanyagolható tényező.

Amikor a tabletta eléri a gyomrot, a gyomorfal mozgása, illetve az ott lévő tartalom áramlása képes befolyásolni, hogy a készítmény mennyi idő alatt oldódik fel”

– mondta a közlemény szerint Rajat Mittal, a Johns Hopkins Egyetem folyadékdinamikával foglalkozó munkatársa, a témában kiadott tanulmány társszerzője.

Mittal arra figyelmeztetett, hogy a gyomor összehúzódásai olyan nyomást válthatnak ki, ami összességében eltérő „tablettapályákat” hozhat létre. Ezek további két dolgot eredményezhetnek: a tabletta egyrészt sokkal lassabban oldódik fel, másrészt a gyógyszer nem egyenletes módon ürül ki. Ezeket a problémákat szerinte együttesen kellene vizsgálni, így ugyanis számos olyan gondot lehetne orvosolni, amikre még nem sikerült megoldást találni.

Hogy a tudomány közelebb jusson a megoldáshoz, Mittal csapatával teszteket végzett egy modellen (StomachSim), ami a gyomor valósághű anatómiáján és morfológiáján alapult. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a testtartással, illetve a gyomor mozgásával miként változik a hatóanyag biológiai hozzáférhetősége. A szakemberek hangsúlyozták: az ilyen munkák azért is lényegesek, mivel a jelenlegi kísérleti vagy klinikai eljárások csak korlátozottan képesek ennek vizsgálatára.

A közlemény szerint a modell által először vált kimutathatóvá a gyomor biomechanikája és a tabletta mozgása közti kapcsolat. A vizsgálat mindemellett lehetővé tette a kutatók számára, hogy összehasonlítsák a hatóanyag kiürülési sebességét és felszabadulását különböző fiziológiai helyzetekben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.