Belize-ben fogtak ki egy olyan, nagyjából 3 méter hosszú cápát a kutatók, ami az ottani halakhoz képest különösen lassan mozgott.
A lomha viselkedéséről ismert cápafaj, az alvócápa (Somniosus pacificus) egy példányát fogták ki tengerbiológusok Belize-ben, a Karib-tenger mellett, miközben ezt az állatot inkább a sarkvidékeken látni. A szakértők ezért alaposan meg is döbbentek – számolt be róla a Gizmodo.
A cápát még áprilisban fogták ki a kutatók, de nem szándékosan: a Glover-korallzátony élővilágát vizsgálták, amikor a mintegy 3 méteres példány is beleakadt a hálójukba. Amikor az állatot kiemelték a vízből, egyből feltűnést keltett, mivel nem hasonlított egyetlen olyan halra sem, amit a régióban látni.
Devanshi Kasana, a Florida International University (FIU) kutatója szerint a csapat elengedte a cápát, de mielőtt ezt megtették, gyorsan megvizsgálták. Ennek az eredményeit közölték most a Marine Biology című folyóiratban, azt is megjegyezve, hogy a kutatók minden bizonnyal egy alvócápába (sleeper shark) botlottak.
Most már drónvideó is van arról, ahogyan gyilkos bálnák nagy fehér cápát gyilkolnak
Valami nem stimmel az orkákkal Gibraltár környékén. Hajósok arról számolnak be, hogy az állatok csapatostul támadják meg őket. Volt, hogy a delfinek eltörték a kormánylapátot, és már sérülést is okoztak embernek.
Ezek az állatok nagyon lassan úsznak, és kevés energiát fordítanak a vadászatra. A faj egyik sokszor tanulmányozott képviselője a grönlandi cápa (Somniosus microcephalus), ami egyes feltételezések szerint akár 400 évig is élhet. E cápák életük nagy részét az Északi-sark fagyos vizeiben töltik, de úgy tűnik, egyes populációk vándorolnak – ez szűrhető le a mostani esetből is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.