Egy Hosszú Menetelés-5B egy darabja a hétvégén zuhant vissza, de Kína azt sem volt hajlandó közölni, hol érhet majd földet.
A kínai űrkutatást bírálta egy ezzel kapcsolatos Twitter-posztjában a NASA igazgatója, Bill Nelson, aki szerint a kínaiak rendkívül felelőtlen módon jártak el egy méretes rakétadarab visszatérése során. Nelson azt a 25 tonnás fokozatot hozta szóba, ami a hétvégén, azon belül is szombaton tért vissza a Földre. Kína azonban feltűnően hallgatott róla: semmilyen információt nem osztottak meg, még azt sem, szerintük hol várható a darab becsapódása.
A The Guardian szerint a rakétát július 24-én lőtték fel a kínaiak, ezzel szállítottak ugyanis egy újabb modult a folyamatosan bővülő Tienkung űrállomáshoz. A monstrum egyik fokozata, a több mint 30 méter hosszú segédindító rakéta azonban irányíthatatlanul visszatért a Földre, és mivel túl nagy volt ahhoz, hogy elégjen a légkörben, sokan attól tartottak, hogy lakott területre zuhanhat.
A NASA-igazgató Bill Nelson szerint egyetlen nemzet sem hallgathat el olyan információt, ami potenciális veszélyt jelenthet a Föld lakosságára. Mint írta, az adatok megosztásával a szakemberek megbízható előrejelzéseket készíthetnek a törmelék becsapódásának lehetséges helyéről és kockázatairól. (Kína a hosszabb hallgatást követően ugyan nyilatkozott a visszatérő fokozatról, de csak annyit, hogy az esemény senkire nézve nem jelent veszélyt.)
Úgy tudni, hogy az érkező rakéta darabjai végül az Indiai-óceánba csapódtak, és igen nagy területen szóródtak szét. Erről igen látványos videók is készültek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.