Tech hvg.hu 2022. július. 29. 15:03

A saját maga által felfedezettnél is idősebb galaxist talált a James Webb űrtávcső

Az univerzum 235 millió éves volt csupán, amikor egy újonnan felfedezett objektum már létezett. Ezt is a James Webb szúrta ki.

Valószínűleg megdöntötte saját rekordját az emberiség eddigi legfejlettebb csillagászati berendezése, a James Webb: a teleszkóp megállapította, hogy az ősrobbanás után létrejött univerzum csupán 235 millió éves volt, amikor egy objektum, egy eddig ismeretlen galaxis már létezett – írta meg a BBC.

A James Webbel végzett eddigi megfigyelések során azonosították be a GLASS-z13 jelű galaxist is. Az elvégzett adatelemzésekből kiderült, hogy ez az objektum 400 millió évvel az ősrobbanást követően jöhetett létre, így egyből megkapta a legidősebb címet. Az elsőség azonban nem sokáig tartott: az Edinburgh-i Egyetem csillagászai által végzett új elemzések során feltárt galaxis, a CEERS-93316, még öregebb nála.

A James Webb űrtávcső most egy „fantomgalaxist" kapott le, 32 000 000 fényévre van tőlünk

Korábban a Hubble is célba vette az NGC 628-at, de a James Webb sokkal részletesebb képeket közölt róla.

Az intézmény kutatói egy úgynevezett galaxiskatalógus összeállítását végezték, amihez a fejlett űrteleszkóp adatait használták. A munka során 55 távoli galaxist azonosítottak be, amik közül 44 egyáltalán nem volt ismert. Ezek közé tartozik a CEERS-93316 is, ami a Földtől mintegy 35 milliárd fényévre található.

Az objektum beazonosítása úgy tudott megvalósulni, hogy a kutatók a vöröseltolódásnak nevezett jelenséget vizsgálták. Minél nagyobb a vöröseltolódás értéke, annál távolabbi és korábbi egy galaxis létrejötte a kozmoszban.

A CEERS-93316-tal kapcsolatos eredmények egyelőre megerősítésre várnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.