A rovarvilág érdekessége, hogy itt olyan folyamatok is lejátszódhatnak, amit elsőre talán elképzelhetetlennek tartanánk.
Egy nem mostanában publikált, ám így is érdekes kutatás szerint létezik egy méhfajta, ami az úgynevezett rekombináció elkerülésével is tökéletes klónokat képes létrehozni önmaga „lemásolásával”. A szóban forgó méhfajta a foki mézelő méh (Apis mellifera capensis), ami Dél-Afrikában honos.
A fenti jelenség természetesen nem csak úgy van, egy, a tudomány előtt már régóta ismert folyamat eredménye – hangsúlyozza az Interesting Engineering. A lap szerint a szűznemzésről (más néven a partenogenezisről) van szó, ami a hím közreműködése nélküli szaporodást jelenti.
Ennek a folyamatnak azonban nem csak előnye van: itt nincs olyan mértékű genetikai változatosság, mint a klasszikus esetben, így a faj környezethez való alkalmazkodása is sokkal nehezebbé válhat. A másik probléma a már említett rekombinációhoz köthető: ennek során úgy rendeződhet át a genetikai állomány, hogy az fejlődési rendellenességeket válthat ki.
Ilyet még nem láttak: méhek módjára dolgoztatja a hangyákat egy ausztrál növény
Hangyákkal végezteti el a beporzás egy részét egy ausztrál növény, amelyhez hasonlóval még nem találkoztak a kutatók.
A foki mézelő méh – azon belül is a dolgozók – azonban a mutáció miatt kikerülik ezt, a létrejövő utódok pedig így is tökéletes klónok lesznek.
A témában a Sydney-i Egyetem kutatói végeztek el egy hangsúlyos kísérletet, aminek eredményeit a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban összegezték. Ebből derült ki az is, hogy a méhfajta az eltelt 30 év alatt már sokmilliószor klónozhatta önmagát, amivel sokat tett a faj fennmaradása érdekében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.