A világban már nem a régi omikron okozza az újabb koronavírus-fertőzéseket. Akit viszont anno megfertőzött, az most is rendelkezik valamennyi védelemmel az új változatok ellen is – erre jutott egy friss kutatás.
A koronavírus-járvány korábbi időszakában is gyakori hír volt, hogy aki elkapta az egyik változatot, az jó eséllyel szerzett némi védelmet a következőleg terjedni kezdett variáns ellen. Úgy tűnik, hogy ez az elmélet most, napjainkban is megállja a helyét, amikor már a BA.4 és a BA.5 jelű fertőzések okozzák a megbetegedéseket.
A Nature most két, publikálás előtt álló kutatás eredményeire hivatkozva azt írja: az omikront megelőző variánsok (ezek az alfa, a béta és a delta nevűek) nagyjából 28,3 százalékos védelmet jelenthetnek az új kórokozóval, illetve az újrafertőződéssel szemben. A tüneti megbetegedést pedig 15,1 százalékos hatékonysággal tudja megelőzni egy korábbi koronavírus-fertőzés. A legjobb mutató az újabb omikronnal érhető el:
akit ez a mutáció betegített meg, az 79,7 százalékos védelmi hatékonyságot szerzett az újabb variáns ellen.
A tüneti megbetegedés elleni védelem hatékonysága is magasabb, ez esetben 76,1 százalékos.
Kej Szató, a Tokiói Egyetem virológusa szerint a vonatkozó kutatás megbízható adatokat tartalmaz, az eredményeket (és így a várható hatást) azonban torzíthatja, hogy nem mindegy, hogy az első és a második megbetegedés óta pontosan mennyi idő telt el. Alex Sigal, az Africa Health Research Institute virológusa szerint az sem fair, hogy a publikációból nem derül ki, hogy a vizsgálatba bevontak hány oltást kaptak, és hogy a nyomon követett fertőzések a vakcinák beadása előtt vagy után történtek.
Végre kiderült, mennyire hatékonyak a Magyarországon használt vakcinák
A magyar szakértők 3,7 millió oltott adatait elemezték, kiderült, hogy a 16-44 éves korosztályban egyetlen ember sem halt bele a Covid-19-be azok közül, akik mindkét dózist megkapták.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.